Choď na obsah Choď na menu
 


Sabaty

 

Počas čarodejníckeho roka oslavujeme 4 veľké sabaty (Imbolc, Beltane, Lugnasadh, Samain) 4 malé sabaty (Jarná a letná rovnodennosť a letný a zimný slnovrat) a 13 esbatov, teda nocí kedy je spln.

 IMBOLC (Hromnice 1. január)

ObrazekSviatok svetiel, ohňa, ženstva, uzdravenia a inšpirácie. Symboly zimy sa spaľujú v ohni. Pramenitá voda sa varila v kotlíku a keď vychladla omývala sa ňou tvár. Mala vraj schopnosť zmeniť zimnú starenu na jarnú pannu. Patrónkou tohto sviatku je jarná severská bohyňa Brighid, patrónka kováčov a liečiteľov. Ľudia plietli tzv. korune svetla – kruh zo sviečok, jarabiny a myrhy. Rimania túto noc zasväcovali Venuši, kedy ľudia zapaľovali sviečky v dome, vynášali von pochodne. Aj dnes sa tento sviatok oslavuje, i keď možno jednoduchšie – zapálením krbu či  sviečok v každej miestnosti domu.

 OSTARA (Jarná rovnodennosť 21. marec)

Je to sviatok jari, kedy začína všetko rásť. Je to časť kedy je dobré si stanoviť ciele pre ďalšie obdobie. Symbolom je biela, hnedá a svetlo zelená farba. V tento deň sa kedysi maľovali vajíčka - symboly života na žlto, a susedia si ich vymieňali ako Obrazekdarčeky, alebo ich používali v rituáloch zasvätených Slnku a božstvám plodnosti. Niekde sa zvyky maľovania vajíčok zachovávajú dodnes. Najlepšie je používať prírodné farby, napríklad z červenej repy, z červeného hrozna, cibuľových šupiek. Vajíčka dostanú viac mágie z prírody ako maľovaním umelými farbivami. Jarnú rovnodennosť najlepšie oslávite, ak naplníte misku vodou a dáte do nej kvetiny. Misku postavte na miesto, ktoré je podľa vás najdôležitejšie. Jarná rovnodennosť je vhodným obdobím na zlepšenie svojho zdravotného stavu. Stačí, ak v deň jarnej rovnodennosti vypijete pohár vody a zjete list šalvie

 BELTANE (Walpurgina noc 30. apríl)

Posledné aprílové a prvé májové hodiny kedy sa prebudia živly- zem, oheň, voda a vzduch. Čas lásky, spojenia muža a ženy, oslavoval sa tancom a ohňom. Pohania a čarodejnice slávia sviatok - I máj a oslava siaha niekam do starého Ríma. Zasvätený bol Flóre, bohyni všetkých kvetín. Z dávnych časov saObrazek zachovalo na májové dni množstvo rituálov a zvykov. Na májový deň Rimania uctievali lary, strážcov domácnosti a rodiny. Na ich oltáre sa vešali vence, zapaľovalo sa kadidlo, členovia rodín sa venovali jeden druhému. Májový kvet je tiež orgován, ktorý si ľudia nosili domov, ale i rôzne iné kvetiny ako zvončeky, sedmokrásky, ruže, mesiačiky a ďalšie. Uvoľňujú svoju energiu a spájajú domov s prírodou za dvermi.

Svoj domov ochránite pred magickými vplyvmi, ktoré sú 1. mája a zvlášť silné, ak urobíte krížik z lieskovej vetvičky v popole krbu alebo natrhajte vetvičky bazy a 3 x nimi obíďte dom, potom ich pripevnite zvonka či niekam do vnútra domu. Za žiadnych okolností na 1. májový deň nedarujte nikomuObrazek soľ či oheň, pretože s ním darujete aj svoje šťastie. V tento sviatok je príroda na vrchole svojich síl energie, vibrácie zosilnejú hlavne v noci, preto sa nikam nevyberajte. Nastáva mimoriadne spojenie planét, oddelí sa tma od svetla, teplo od chladu. Ľudia vzývajú sily dobra aby zmohutneli a porazili sily zla. Staré národy verili, že v túto noc sa zmaterializujú bytosti, ktoré ľudia vytvorili svojou predstavivosťou. V tú noc, ktorá kedysi patrila Veľkým matkám – bohyniam, si mohli vybrať dostatok síl aby sa prejavili. V stredoveku sa verilo, že je to noc stretávania bosoriek, ktoré sa natierali masťami a rastlinnými výťažkami aby sa dostali z telesného väzenia. Všetko však muselo byť bez soli, ktorá neutralizuje účinok drog, symbolizuje nesmrteľnosť a je to prostriedok proti silám zla.

 Letný slnovrat (21. jún) Svätojánska noc (noc z 23 – 24. júna)

Plápolanie ohňa, ktorý sa v domoch zapaľoval od večera do polnoci slnovratu prilákalo šťastie a vytváral ochranný štít pred mocou temnoty. Slnovratná noc bola oslavou tých čo priniesli ľuďom oheň. Zem sa otvára energii zo slnka preto môžu z neviditeľného sveta vystúpiť všetky bytosti. Kresťanstvo tento sviatok neskôr zasvätilo Sv. Jánovi a dym z ohňov mal odstrašiť bosorky. V mnohých mytológiách sa spája slnovratná noc so zlatým papradím. Rozkvitne presne o polnoci a kto ho odtrhne stane sa neviditeľným a uvidí všetky poklady. Keltské dievčatá sa v slnovratnú noc zdobili opaskami upletenými z paliny. Ešte jeden rituál na túto noc. Pod vankúš si dajte deväť kvetín, pokojne si ľahnite a snažte sa upokojiť svoje myšlienky Pomaly zaspite. Inou metódou je dať si pod vankúš vždy zelené imelo, a nechajte sa unášať ríšou snov. Zaujímavé bude sny si pamätať lebo sa stanú skutočnosťou. Skôr než noc stratí svoju moc, sa hlásili k slovu bylinkárky. Čo sa nazbiera za svitania má uzdravovaciu silu (krkavec, materina dúška, podbeľ, levanduľa, nechtík a ľubovník – bylina sv. Jána). V túto noc sa trhala aj plačúca mandragora. Rosa nazbieraná na bylinkách je zázračným liečivom na zrak.

 Lughnasadh (Dožinky 1. august)

Dožinky, oslavy, ktoré dnešná mládež pozná len z rozprávania.  S  dožinkovými slávnosťami je blízko spojený   chlieb,   preto   sa často  piekol v deň  osláv zberu úrody a tento deň sa menil. Posledne  stebla  zberov boli využité na výrobu slamených bábik, ktoré sa predávali na trhoch i v obchodoch. Domácnosti dodávajú magickú atmosféru a stonky pšenice sa dokonca tvarovali do ľudskej podoby. Ako poklad sa uchovávali v dome až po dobu nového zberu.

 Mabon Herfest (Jesenná rovnodennosť 21. september)

Je to čas poďakovania za hojnú úrodu. Symbolicky sa blíži koniec čarodejníckeho roka. Domov zdobíme jesennými plodmi, červenou, hnedou a zlatou farbou. Dom si môžete ozdobiť kláskami obilia v rôznych farbách, ale vyhnite sa šedej. Tekvice a obilne snopy sú vhodnými ozdobami do domácnosti a vášmu domovu prepožičiavajú pozitívne vibrácie.

 Samain (Halloween 31. november)

Vyvinul sa zo starovekých sviatkov smrti, keď v roku 800 ustanovila cirkev ako ich náhradu Sviatok všetkých svätých. Pre starých Keltov znamenal začiatok nového roku. Hranica medzi duchmi a živými ľuďmi sa zužuje. V záhradách sa zakopávali do Obrazekzeme jablka pre duše zomrelých v tom roku. Halloween ma na svedomí tiež množstvo rituálov, ktoré nesúvisia len so zapaľovaním sviečok do vydlabaných tekvíc, ale ak si chcete privolať splnenie snov - postavte sa pred zrkadlo po západe slnka a želajte si niečo pekne. Je to čas, kedy sa môžeme zbaviť zlozvykov ak ich napíšeme na kúsok papiera a spálime v ohni. Významnou súčasťou Halloweenu je oheň. Nielen ten v spomínanej tekvici, ale i ten domáci. Krb by mal v túto noc horieť bez prestania, za oknom by rovnako mala horieť sviečka. Nenechávajte otvorene okna, dvere a bezpečnosť svojho domova si užívajte skôr ako zapadne slnko. Noc ako stvorená na veštenie a všetky parapsychologické javy. Preto veštite z kariet, krištáľovej gule, sledujte čo sa bude diať v dvanástich mesiacoch, ktoré prichádzajú.

 Yule (Zimný slnovrat 21. decembra)

Verilo sa, že počas zimného slnovratu sa rodí nove Slnko, aby získalo novu energiu. V túto noc sú sily temnoty najslabšie a Satan hľadá obete pre získanie nových síl pre ďalší rok. Veľké ohne sa neskôr, zmenšovali, nosili sa do domu v podobe vianočného polena, do ktorého sa vryli symboly slnka a ozdobili sa zeleňou. Ušľahajte mäkký vosk, ktorý sa rozotrie metličkou po polene a pripevňujte naňho napríklad jedľové vetvičky, borovicové šišky, imelo, rozmarín. Ak krb nemáte, zapáľte si vianočnú sviečku, nezabudnite pri kúpe, aby bola najväčšia, najčervenšia, akú si len viete predstaviť. Nožíkom do nej vyryte symboly vychádzajúceho slnka, dajte ju do svietnika, ktorého spodok ozdobíte materiálmi, ktoré sme spomínali pri zdobení polena. Sviečku zapáľte na Štedrý deň, a pokojne ju nechajte horieť celu noc. Aj Obrazekzdobenie vianočného stromčeka svietiacimi žiarovkami ma svoje dôvody - dom nabijete energiou a teplom.

Veniec s navlečenými popcornami dodá vianočnému stromčeku pozitívnu energiu, škorica mu dodá krásnu vôňu. Počas vianočných sviatkov nikdy nevykonávajte namáhavú prácu, rovnako sa vyhýbajte ručným prácam, nepracujte na kolovrátku, čo je dnes zrejme Ľahko splníte, pretože kolovrátky sú skôr súčasťou tradície ako bežnou výrobnou pomôckou. V noci, ak sa prebudíte a budete mat pocit, že vám niečo chýba, zjedzte jedno jablko, budete po celý rok zdraví. Magicky kúpeľ, ktorý si pripravíte z borovice, bobkového listu a rozmarínu, ktoré zabalíte do plátna, previažete a pridáte do vane, vás zbaví starosti a trápení z posledných šiestich mesiacov a očistí vás od nich. Negatívne vibrácie minulého roka odstránite otvorením okien a dverí na par minút pred polnocou.

 Silvester a Novy rok

V magickej domácnosti hrajú tieto dva dni významnú úlohu. Aby ste domácnosti zaistili spokojný a šťastný chod, stačí zapáliť sedem sviečok. Ak by sa vám šťastia zachcelo viac, zapáľte pri zrkadle, na každej jeho strane sviečky par minút pred polnocou. Potom sa do zrkadla pozrite. Jedným z najzákladnejších novoročných rituálov je ten, aby ste mali vrecka skôr plne, než prázdne, pretože také ich budete mat po cely rok. Mnoho zelene na novy rok v dome, predpokladá mnoho peňazí v budúcom roku. Dostatok jedla a pitia v dome vám zabezpečí rituál, pri ktorom donesiete do domu trávu a vodu. Kalendáre a almanachy vykladajte až na Novy rok, nikdy nie skôr. Silvester je skvelou príležitosťou ako prispieť ku krase. O polnoci si umyte tvar vodou zo studne, pozrite sa do zrkadla ožiareného sviečkou a váš vzhľad sa zlepší. Ak mate krb, môžete si vyskúšať zaklínadlo, ktoré vás zbaví bolesti a strádania minulého roka. Previažte končiaci kalendár vlnenou priadzou, vhoďte ho do ohňa a hovorte:

Zhor, pozorovateľ našich dni, ticho zhor.

Len dobre prines budúci rok.

Strážil si dobre už uplynulý čas.

Všetko zle s tebou, nech vezme ďas.

 

Komentáre

Pridať komentár

Prehľad komentárov

Zatiaľ nebol vložený žiadny komentár.