Choď na obsah Choď na menu
 


 

Amulety a talizmany

Amulet – slovo je odvodené z latinského „amuletum“ a znamená objekt, ktorý ochraňuje. Používanie amuletov je známe od dôb predhistorických, z ktorých sa našli amulety z kostí, hliny, bronzu.amulet nemožno vyrobiť, sú to predmety väčšinou prírodné ako kamene, mačacia labka a podobne.

Je dôležité si uvedomiť že talizman a amulet majú rôzne použitie. Amulet má pred niečím chrániť (kliatbou, chorobou, prevencia zdravia,...) a talizman niečo prináša, privoláva (šťastie, lásku, zdravie,....) a vyrába si ho sám mág podľa potreby.

Gema je talizman zhotovený z polodrahokamu, v ktorom sú vyryté rôzne magické obrazce, poznáme 2 druhy gém – INTAGLIOS (gravírovanie je hlboké)

KAMEA (obrazec plasticky vystupuje na povrchu kameňa)

Glypa je magický obrazec zhotovený v kove, kameni alebo na pergamene za účelom pútania kozmických síl na fyzickej úrovni. Glypa sa nosí tak, aby spočívala na mieste solárneho plexu a odráža negatívne kozmické vplyvy.

Fetiš je predmet uctievaný v primitívnych náboženstvách pre jeho domnelé nadprirodzené vlastnosti, napr. ako symbol božstva. Fetišizmus je uctievanie predmetov pre ich domnelú nadprirodzenú moc. Toto slovo súvisí s latinským factitius – umelý, nadprirodzený, kúzelný.

Mezuzah je typický hebrejský ochranný amulet. Je to kúsok pergamenu, na ktorom je trikrát napísaný citát z Písma. Pergamen sa zvinie do dreveného alebo kovového valčeka a pripevní na dvere domu.

V islame je amuletom korán uložený v hodvábnom alebo koženom puzdre; jednotlivé súry alebo aj niektoré z 99 božích mien. Amulet býva zavesený na krku alebo upevnený na ramenách či nohe. V islame sa nazýva asmail (závesok), ta´viz (útočisko) alebo hidžáb (záclona).

Škapuliar – pásy látok s poskladanými textami modlitieb

 

Ľudové amulety

-         podkovách sa hovorilo, že zaháňajú nočné mory

-         nožičky krta zabalené vo vrecúšku vraj ochránia pred reumatizmom

-         starovekí Egypťania nosili sklenený náhrdelník proti zlému oku, príčine všetkého zla

-         v stredoveku bol v Európe za účinný amulet pokladaný tzv. Agnus Dei (baránok boží), medaila 4 x 3,5 cm, zhotovená cisterciánskymi  mníchmi v Jeruzaleme z vosku obetných sviec Sixtínskej kaplnky. Medaila niesla nápis: Ecce, Agnus Dei, qui tollit peccata Mundi (Hľa, Baránok Boží, ktorý sníma hriechy sveta). Mal chrániť pred zlými duchmi, chorobami, morom a podobne.

 

Votívne predmety

Sú to predmety, ktoré boli s niekým alebo niečím v styku a môžu byť sprostredkovateľmi vplyvu na nositeľa. Z tejto magiky vyplýva, že obetovaním predmetu, zobrazujúceho vec, ktorú chceme docieliť môže sa stať pretože obetovaním napodobeného predmetu obetuje sa predmet sám. Iným druhom votívnych predmetov sú časti odevov alebo šperky a iné veci, ktoré boli v styku s telom obetujúcich. Mladé dievčatá a ženy niekedy obetovali v pútnických kostoloch svoje vrkoče, aby sa splnilo ich prianie.

Všetky venovania a obety tohto druhu sa robia ex voto, t.j. zo sľubu. Ide o vieru, že nadprirodzeno za nejaký dar splní prosebníkovo prianie.

 

Komentáre

Pridať komentár

Prehľad komentárov

Recommendations: how to promote your wordwoog.estranky.sk

(LatonyaCrita, 26. 3. 2018 15:01)

This message is posted here using XRumer + XEvil 4.0

XEvil 4.0 is a revolutionary application that can break almost any anti-bot captcha.
Captcha Solution Google (ReCaptcha-1, ReCaptcha-2), Facebook, BING, Hotmail, Yahoo,
Yandex, VKontakte, Captcha Com - and over 8400 other types!

You read this - it means it works! ;)
Details on the official website of XEvil, there is a free demo version.

Check YouTube video "XEvil ReCaptcha2"

Amulety a talismany

(Noira, 10. 5. 2010 12:55)

Moje kamarádka kdysi napsala vtipný článek, jaké mocné amulety a talismany si člověk v ČR může pořídit, myslím, že pořád platí :-D http://www.carovnezrcadlo.cz/magie/amulety-talismany