Choď na obsah Choď na menu
 Sila farieb

arby môžu okrem našej nálady a pocitov výrazne ovplyvniť a zmeniť atmosféru miestnosti aj celého bytu. Feng Shui priamo určuje farby viac či menej vhodné pre jednotlivé miestnosti domu. Farby možno bytu dodať aj pomocou kobercov, závesov a ďalších doplnkov. Je vhodné kombinovať skôr svetlejšie a veselšie farby v jemných odtieňoch. Treba sa vyvarovať nadmerného množstva sýtych odtieňov, ktoré sú vhodné skôr na zvýraznenie drobných detailov (vankúše, malé koberčeky, keramika).

Spálňa Nie sú vhodné jasné, sýte farby, najmä červená a oranžová. Ich silná aktívna energia môže narušovať pokoj, potrebný k spánku. Odporúčajú sa matné odtiene modrej farby, šedá, béžová a iné neutrálne farby, ktoré majú upokojujúce účinky a podporujú spánok.

Obývačka Odporúčajú sa  všetky farby, ktoré sú užívateľom príjemné. Pretože sa v nej často zdržiavajú  ľudia aj vo väčšom počte, čím vytvárajú silnú pozitívnu energiu, ktorú negatívne sily zvonka narušujú len dosť ťažko, nevyžaduje táto miestnosť žiadnu zvláštnu ochranu prostredníctvom farieb.

Kuchyňa Neodporúčajú sa opticky chladné farby ako modrá a šedá, ktoré znižujú chuť k jedlu. Príliš vhodné nie sú ani odtiene červenej a oranžovej - zbytočne v kuchyni zosilňujú energiu ohňa. Dobrým výberom je svetlá, matná, teplá farba, perfektná je biela - farba čistoty.

Pracovňa Nevhodnou alternatívou sú sýte odtiene červenej, oranžovej a zlatožltej ktoré narušujú sústredenie a myšlienkovú činnosť, potrebnú pri tvorivej práci či štúdiu. Odporúčajú sa  farby matné  a neutrálne, v Číne je to hlavne zelená, ktorá pôsobí upokojujúco pre oči, ktoré počas práce a štúdia vyžadujú dostatok oddychu.

Jedáleň Neodporúčajú sa farby chladné a tmavé, zvlášť čierna, ktorá podľa čínskeho presvedčenia znechucuje jedlo. tak ako do kuchyne aj tu sa hodia svetlé, sýte a teplé farby - lososová, broskyňová, marhuľová, ktoré optimalizujú chuť k jedlu a vytvárajú  príjemnú pohodu.

Kúpeľňa Výrazne temné a chladné farebné odtiene, mimo iného námornícka modrá, lesná zelená a oceľovo šedá sem absolútne nepatria. Vhodné sú svetlé matné farby, najmä biela, tiež mandarínková a žltozelená.

 

 

 

 

Zdroje negatívnej energie

Sú to tzv. šha-čchi (tiež nazývanej jedovaté šípy). Tato škodlivá energia nevzniká len pôsobením neporiadku, ale vytvárajú ju aj predmety v našom okolí: ostré a vyčnievajúce rohy, trámy, šikmé stropy, stĺpy, stromy brániace vstupu energie do domu, dlhé chodby, praskliny v stenách. Začneme vyčnievajúcimi rohmi.

Každý roh (90o a ostrejší) vytvára negatívnu energiu, ktorá môže poškodzovať zdravie alebo narušovať životnú rovnováhu. Tieto rohy vysielajú do okolí takzvané jedovaté šípy, ktoré narušujú naše energetické pole. Škodlivé sú v tom prípade, ak takto zrýchlená a zostrená energia mieri na miesto, kde sedíte alebo spíte. Napríklad u jedálneho stola alebo pri sledovaní TV. Vo chvíľach nočného odpočinku je telo celkom uvoľnené, a teda bezbranné proti škodlivým vplyvom. Ak je to možné, odkloňte tieto škodlivé šípy energie posunutím nábytku. V prípade kúpy nového zariadenia vyberajte to so zaoblenými rohmi. Ak nie je možné nábytok posunúť, zamedzte šíreniu negatívnej energie tak, že pred roh postavíte kvetinu alebo iný dekorační predmet. Ostré rohy stola je možné zakryť splývavým obrusom. Ďalšími liečebnými prostriedkami sú zvonkohry a kryštály. Ich zavesením pred ostrý roh rozptýlite energiu a zabránite jej ďalšiemu šíreniu. Rovnakým spôsobom postupujte pri prvkoch ako sú nosné a ozdobné stĺpy alebo komíny vyčnievajúce do priestoru. Tieto je možné odstrániť aj vhodným umiestnením nábytku.

Ďalším častým problémom sú trámy a šikmé stropy. Oba prvky neprirodzeným spôsobom deformujú energiu priestoru a narušujú tým vašu osobnú čchi. Najhoršie sú trámy nad posteľou alebo jedálenským stolom. Nad posteľou môže neprirodzené stlačenie energie spôsobiť oslabenie alebo chorobu v tej časti tela, ktorú trám kríži. Ak vedie pozdĺžne stredom postele, symbolicky oddeľuje partnerov, čo môže časom spôsobiť roztržku vo vzťahu. Trám nad jedálenským stolom rozdeľuje ľudí, ktorí sa za ním zdržujú. Hrozí tu nebezpečie, že bude dochádzať k hádkam. Najjednoduchším riešením je opäť presunutie nábytku. Ak to priestor nedovolí, smerujte posteľ alebo stôl tak, aby trám viedol pozdĺžne. Výborné riešenie je falošný strop. Ak žiadne riešenie nie je vhodné, zaveste na trám osemhranné zrkadlo Ba-gua alebo bambusovú flautu. Nad jedálenský stôl môžete zavesiť krištáľ  (najlepšie guľu). V žiadnom prípade nevešajte nič priamo nad miesto, kde sedíte alebo ležíte. Spánok alebo práca pod šikmým stropom utlačuje osobnú čchi, znižuje regeneráciu počas spánku a potláča kreatívny proces. Situáciu zlepšia svetlo namaľované steny, zrkadlá a vhodne umiestnený nábytok. Na šikmý strop môžete namieriť svetlo lampy. Praskliny v stenách je nutné čo najskôr opraviť. Sú neestetické, drží sa v nich prach a šíria negatívnu sha-čchi.

 

Energetická očista

 

Očista priestoru od starej, negatívnej či cudzej energie patrí k nevyhnutnostiam. Po upratovaní vezmite čistú handru, namočte ju a dôkladne umyte rámy okien a dverí. Do vody môžete dať niekoľko kvapiek vonného oleja. Cez okná a dvere prúdi energia zvonku a je dôležité, aby čisté rámy neprepúšťali negatívnu energiu. Pri tejto činnosti myslite na to, ako sa zbavujete nánosu starej energie.

Plameň sviece má silnú očistnú energiu. Použite napríklad sviecu s kaligrafickým znakom Ochrana proti duchom. Jej sila je veľká. Môžete vedľa nej položiť ochranný kameň, napríklad záhnedu s rutilom či krištáľ s rutilom. Nepoužívajte obsidiány.

Najlepším energetickým čističom je soľ. Naťahuje do seba negatívnu energiu, čím čistí priestor. Nepoužívajte kuchynské riady, z ktorých budete ďalej jesť alebo v nich pripravovať jedlo, najlepšie sypať ju do krabíc alebo kúpiť jednorazové papierové misky . Do každej izby dajte jednu misku do každého rohu a do každej misky nasypte 1kg soli. Na soľ netreba zabudnúť, pretože funguje ako špongia. To znamená, že keď je plná, tak púšťa všetko spať do priestoru. Základné pravidlo pre dobu použitia je 1kg soli = 1 týždeň, tzn. pokiaľ dáte do izby do každého roku misku s kilom soli, za 4 týždne ich vyhodíte. Naozaj vyhodiť !!! Nepoužívať na varenie, posýpanie chodníkov v zime alebo podobné činnosti. Soľ je plná všetkého, čoho sa chcete zbaviť, tak si to nesypte pred dom.

Tým istým spôsobom je dobré očistiť aj posteľ. V každom matraci je množstvo rôznych emócií a zážitkov, ktorých sa zbavujeme počas spánku. Pod detskú postieľku dávame tak cca 5 kg soli a vymeníme raz za 3-4 týždne. Pod dospelácku posteľ 10-50kg s rovnakým pravidlom 1kg = 1 týždeň. Môže sa vám stať, že v prvých dňoch čistenia sa začnete pekne s matracom čistiť aj vy. Buď to budú ťažšie sny, alebo nejaká chrípka.

Ako často „soliť“? Ako uznáte za vhodné. A možno sa vám spánok na soli po prekonaní prvej očisty bude páčiť tak, že ju akurát budete vždy len meniť. Kvalitná morská soľ výborne pomôže odstrániť negatívnu energiu z priestoru. Večer posypte koberec v miestnosti soľou a nechajte cez noc pôsobiť. Ráno soľ povysávajte a vyneste mimo dom. Nenechávajte ju vo vysávači!

Ďalším dobrým čistidlom sú vonné tyčinky. Určite by nemali byť umelo robené (prírodné nemajú v strede „drievko“, vyzerajú z oboch strán rovnako). Najväčší účinok majú tibetské, ale ich vôňa je veľmi silná. Kompromisom sú japonské tyčinky, ktoré majú jemnejšie vône. Tyčinky môžte len tak zapáliť v byte a raz za čas prejdite v smere hodinových ručičiek všetky miestnosti a odriekajte očistné vety. Napríklad: očisťujem tento priestor od všetkých cudzích a negatívnych energií. Potom nechajte tyčinku dohorieť v stojane. Po použití tyčiniek dobre vyvetrajte, nech spálená energia odíde von a nespíte v dyme.

Príjemnými spoločníkmi sú aromalampy, ale nefungujú ako čistič. Olejíčky priestor nabijú, ale je potrebné ho najprv vyčistiť. Tak pokiaľ sú na vás tyčinky veľmi voňavé a máte radšej aromalampy, použite kombináciu soľ na čistenie a lampa na nabitie priestoru.

Kryštály jemne harmonizujú energiu priestoru a aktívne stimulujú energiu človeka. Ich dokonalé vybrúsenie pomáha spresniť myslenie a podporuje spoločenský život a kreativitu. Pomáhajú aktivovať temné kúty priestoru so stagnujúcou energiou, vešajú sa do stredu temných chodieb, kde zlepšujú tok energie. Ich blahodarne pôsobenie sa dá pozorovať nie len na ľuďoch, ale i na zvieratách a rastlinách. Prekrásne ukážu kryštály zavesené v okne, alebo uprostred miestnosti, čím prejasníme a presvetlíme i tu najsmutnejšiu a najtemnejšiu miestnosť, ktorá znovu ožije a začne akoby dýchať. Po obvode domu či bytu umiestnite zvnútra do štvorca 4 krištále (asi 1cm veľké). Vytvoria ochranný štít. Nezabudnite ich kontrolovať, občas nechať asi 5 min pod studenou  vodou vyčistiť a nabiť na slnku. Ak začnú praskať či nadobudnú mliečne zafarbenie, vymeňte ich za nové. Tie staré dajte  napríklad k rastlinám do kvetináča.

Kúpte si CD s mantrami či sakrálnou hudbou. Nechajte ho hrať dokola po dobu čo ste v práci. Pomôže vám pri zjemnení atmosféry a upokojení energií.

Kúpte si malé zrkadlo Ba gua a zaveste ho voľne do priestoru, najlepšie do predsiene. Toto zrkadlo má z jednej strany symboly JIN a JANG a z druhej malé zrkadielko, ktoré chráni  majiteľa tým, že odráža svojou plochou negatívnu energiu späť tam, odkiaľ bola vyslaná. Prvé dni bude zrkadlo intenzívne rotovať, neskôr sa trošku upokojí. Môžete však vysledovať, odkiaľ prichádza najviac narušení.

Fyzická očista

Napadlo vás niekedy, že nedostatok energie a vyčerpanie ktoré pociťujete by mohlo byť zavinené nedostatkom energie v životnom a pracovnom priestore? Máte pocit, že vo vašom živote sú len problémy a prekážky? Skúste sa rozhliadnuť po svojom okolí. Väčšinou nájdete prekážky, ktoré vás v živote brzdia prenesené aj do fyzickej roviny. Napríklad nejakým predmetom, ktorý už dlho nepoužívate odloženým v predsieni. A tým sa dostávame k hlavnému pravidlu Feng shui. Aká hrôza! Je to poriadok J .

Za svoj život toho zhromaždíme v dome veľmi veľa. Občasná očista je nevyhnutnou podmienkou ozdravného procesu. Pri upratovaní sa skúste  riadiť heslom: "Čo som nepotreboval/a rok, to už nepotrebujem".

Všetko, čo vyvoláva smútok či úzkosť, stresuje a vyvoláva nešťastné spomienky je haraburdie. Vyhoďte ho, aby vás nesužovalo a nerušilo šťastný život. Patria sem fotografie ľudí, ktorí nám mohli ublížiť (bývalý partner/ka, fotografie z pohrebu...), urny s ostatkami blízkych (patria na cintorín – evokujú totiž smútok). Lepšie je umiestniť si v byte fotografiu so zosnulým v nejakej šťastnej chvíli, napríklad na dovolenke (tak budete spomínať len na to dobré).

Rozhodne sa zbavte predmetov, ktoré potlačujú vašu energiu (predmety, kt. aura je veľmi ťažká, vyžarujú nepriateľstvo, vyvolávajú nepríjemné pocity). Ide spravidla o nábytok, staré tmavé obrazy, dekoratívne predmety či ťažké závesy a koberce. Nemusíte predmety hneď vyhadzovať, pre potvrdenie vášho rozhodnutia ju na chvíľu presuňte do garáže a vnímajte miestnosť - zmenila sa v nej nálada, cítite sa lepšie? Ak áno, daný predmet vyhoďte.

Silnou brzdou šťastia, zdravia a prosperity sú nepotrebné a nefunkčné elektrické prístroje. Opravte ich, alebo bez milosti vyhoďte.

Pravidlo poškodených vecí platí rovnako na riad. Poháre, misky a taniere kontrole. Nie sú prasknuté alebo je z nich odlomené? Všetky tieto poškodenia prinášajú negatívne vibrácie. A samozrejme hrozí prípadný úraz aj v reálnom živote.

Dôležité je zbaviť sa nepotrebného haraburdia dôsledne. Presťahovaním do sklepa, garáže, či  na pôjd nič nevyriešite .- energeticky vás stále púta stará nepotrebná Čchi.

Aj auto často zásobárňou rôzneho haraburdia. Prezrite skrinky v a vyčistite ich od papierikov, drobných mincí, ceruziek, polámaných škrabiek na sklo, prázdnych fľaštičiek, oleptaných cukríkov apod. Pretrieďte mapy a zbavte aj batožinový priestor odpadkov.

Všetko, čo je pre vás cenné a vyvoláva šťastné spomienky, je dôležité a posilňuje vás to, ale je dôležité sa zamyslieť nad stavom predmetu. Ak je vašou vášňou zbierať čokoľvek (pohľadnice, kamene, mince...) zbierka by mala byť úhľadne zoradená, bez prachu a vkusne začlenená do interiéru.

Staršie veci, ktoré majú kúzlo krásnych spomienok na radosť a úspech môžeme vystaviť a čerpať z nich pozitívnu energiu. Dôležité je opäť pravidlo striedmosti. Ak si nechcete dané veci vystaviť (milostné listy, výstrižky z novín o vašom úspechu, pamätník,...) usporiadajte ich do pekne zdobenej krabice a uložte tak, aby neprekážala. Ak sme predmety zdedili je dôležité previesť dôkladnú očistu - na fyzickej aj energetickej úrovni. Ak je to len trochu možné, kúpte si vlastný nábytok a starý, zdedený darujte alebo vyhoďte. Najmä ak neviete nič o predošlých majiteľoch, alebo naopak viete, že to boli chorí, rozvedení či nepríjemní ľudia. Energia majiteľov sa v nábytku veľmi silne uchováva. Rozhodne vymeňte posteľ, alebo aspoň matrace.

Haraburdie, ktoré vyčerpáva ducha a znepokojuje myseľ sú účtenky, upomienky, listy. Pohľad na hromadiace sa účtenky na písacom stole vyvoláva podvedome strach z odlivu financií a neistotu. Investujte preto do zakladačov, kartotéky či komody so šuplíkmi a dokumenty utrieďte. Staré papiere, reklamné letáky, obálky od listov, nepotrebné noviny, zošity, ktoré už nepotrebujete vyhoďte.

Váš šatník by mal byť pre vás zdrojom radosti a inšpirácie. Je veľmi dôležité mať ho naplnený len tým, čo sa vám páči a padne vám to. Začnite triediť šaty podľa niekoľkých stupňov: najprv vyraďte oblečenie, ktoré sa vám nepáči či vyšlo z módy. Potom sa zamerajte na veci, ktoré sú vám malé a neutešujte sa, že do nich schudnete. V šatníku je dôležité takú očistu spraviť raz ročne. Nezabudnite na topánky, opasky, šatky, rukavice, čiapky. Uvidíte, že uvoľnenie políc vo vašej skrini prinesie aj reálne uvoľnenie do života. Preplnených šatníkov sa týka aj osvedčený typ pre všetky osamelé. Ak hľadáte a nenachádzate životného partnera, nie je to tým, že by si u vás nemal kam dať rezervné prádlo? Uvoľnite aspoň symbolický priestor, malú zásuvku alebo poličku. A výsledok sa dostaví.

Očista bude polovičná, ak vynecháte drobné haraburdie po vreckách, peňaženkách a dámy najmä v kabelke – tú je najlepšie prezrieť každý víkend.

Kam to všetko dať? Nefunkčné veci bez zberateľskej či umeleckej hodnoty vyhoďte. Starožitný nábytok, obrazy a predmety môžete darovať alebo predať v antikvariáte. Oblečením môžete urobiť radosť kamarátkam, alebo ho venujte charite.

Feng shui je práca so symbolmi a s vesmírnymi vibráciami. Svojím priestorom vypovedáme o svojom živote omnoho viac, než si myslíme. Tým, že hromadíme zbytočné veci, dávame Univerzu najavo, že máme strach z nedostatku. A je známe, že obvykle dostaneme to, čoho sa najviac bojíme. Tak neváhajte a uvoľnite svoj životný priestor prílivu novej energie a tým aj možnosti získať krásne nové veci.

 

 

 

 

 

Harmónia jing a jang

Dnes si povieme niečo o „energii“. Čo si vlastne pod tým predstaviť, ako s ňou pracovať a najmä ako ju začať vnímať vo svojom okolí? Stredoveký Číňania verili, že celý vesmír, všetko okolo nás sa skladá z dvoch princípov jing a jang dvoch protikladných, ale doplňujúcich sa energií. Jedna neexistuje bez druhej a všade v priestore okolo nás sú v harmónii. A to je jeden zo základných princípov Feng Shuej. Vedome pracovať s dvomi pólmi jing a jang, aby sme pomocou svojho okolia ovplyvňovali svoj život. Jing symbolizuje pasívnu stránku a jang je aktívny.

Nikdy ale nedokážeme o jednej veci povedať, že je jednoznačne jing alebo jang. Každú vec by sme mali hodnotiť v porovnaní s druhou. Napríklad rieka v porovnaní s jazerom je jang, ale tá istá rieka v porovnaní s vodopádom je jing.

Príliš jangové prostredie je rušivé a vedie k strate harmónie. Napríklad spálňa s oknami v rušnej ulici môže odoberať spokojný spánok a odpočinok. Na druhej strane príliš jingová oblasť, napríklad kancelária s výhľadom do tmavého dvora, môže spôsobiť, že budete príliš utlmený a letargický. Príliš jingový vchod do domu – zakrytý a tmavý – môže priťahovať málo energie a peňazí pre jeho obyvateľov.

Energia prúdi ako vietor a voda. Predstavuje rieku a jej prameňom pre byt sú vchodovéObrazek dvere. Keď je všade dostatok energie život prekvitá a je šťastný. Ale keď sú v dome prekážky, niektoré oblasti nemajú dostatok energie a okamžite sa to prejavuje. Základným pravidlom pre prúdenie energie v byte je, že vstupuje hlavnými vchodovými dverami a vychádza von najkratšou možnou cestou von cez okno (červená čiara na obrázku). Snažíme sa preto energiu rozviesť po celom byte a čo najdlhšie ju udržať (zelené čiary). To znamená, že čím väčšie a najmä nižšie okno, tým máme väčší únik energie z bytu von. Francúzske okná sú krásne, ale veľmi ťažko alebo vôbec neudržia energiu.

Najlepšie je začať od podlahy – najviac jin je samozrejme koberec, čím mäkší tím viac jin. Najviac jang je mramorová alebo kamenná podlaha. Čím tvrdšia, hladšia a lesklejšia je podlaha, tým je viac jang. Na rozhraní medzi týmito dvoma energiami je drevo. Ak teda chcete dosiahnuť pokojnejšiu atmosféry napríklad v spálni a máte v nej drevenú podlahu alebo dlažbu, môžete pridať malé koberčeky pred posteľ. Naopak pre urýchlenie energie v obchode s rýchlym občerstvením je vhodné zvoliť hladkú podlahu s čo najvyšším leskom.

Ako energiu rozviesť po celom byte a čo najdlhšie ju udržať? Výborné rozvádzače a spomaľovače energie sú zvonkohry alebo závesné pohybujúce sa predmety, ktoré vešiame do miesta, kde chceme energiu z jedného prúdu rozdeliť na viaceré (napr. chodba s viacerými dverami). Zvonkohra funguje ako kruhový objazd na diaľnici energie – spomalí prúd a rozvedie ho do všetkých častí. Energiu spomalíte ak do chodby dáte koberec. Najlepšie s nepravidelným vzorom alebo s priečnymi pruhmi. Pozdĺžne pruhy by problém zhoršili. Ďalšou možnosťou je umiestnenie sôch, kvetín, obrazov, zrkadiel alebo iných dekoračných predmetov.

Aby nám energia neunikla hneď z bytu von, môžeme na „zablokovanie“ únikovej cesty použiť živé kvety na okná, alebo jednoducho na ne nalepiť achátové plátky. Sú príjemným doplnkom v byte, udržia energiu doma bez toho aby zablokovali čo i len kúsok slnečného svetla. V detských izbách sú skvelým doplnkom na okná windows arty.

Energetický vplyv priestoru zmeníte najľahšie pomocou dekorácie okien. Najviac jang sú samozrejme okna bez akejkoľvek výzdoby. Trochu menej jang sú rolety, žalúzie a okenice. Kovové žalúzie sú viac jang než drevené. Ak chcete, aby váš priestor bol pokojnejší, zvoľte záclony a závesy. Na ich štýle záleží prevaha jinovej alebo jangovej energie. Viac jin sú záclony alebo závesy siahajúce až k zemi s mnohými záhybmi z plátna, krajky, s výšivkou. Z farieb volíme svetlé odtiene, používame strapce, zväzovanie závesov, drevené a zdobené tyče. Pre mierne jangový priestor je lepšie použiť záclony, ktoré zakrývajú len okno, sú rovné alebo s minimom záhybov, materiál je jednoduchý bez ozdôb. Nevhodnejšie je zavesiť ich na jednoduchú kovovú tyč. Pretože staré české príslovie „Oči sú oknom do duše“ platí v plnom rozsahu i vo Feng shui udržujte okna čisté a v poriadku. Čisté umytým oknom môže do priestoru vstúpiť viac pozitívnej energie než špinavým. Skontrolujte ich funkčnosť – dajú sa ľahko otvárať a zatvárať? Nie sú oprskané? Je okenný parapet zavalený kopou zbytočností, ktoré prekážajú vo výhľade? Stav okien je metaforou vášho života. Urobte si tu najkrajšiu predstavu o tom, aký by váš život mal byť a prispôsobte jej vzhľad okien. Okno opravte, umyte a vhodným spôsobom vyzdobte. Nič nepreháňajte. Na parapetu stačí jedna krásna kvetina – určite lepšie vynikne. A ak chcete dodať oknu viac energie zaveste do neho sklenenú vitráž alebo krištáľ. Nech vstúpi slnko do bytu (a srdca) krásne upraveným oknom.

Nakreslite si pôdorys svojho bytu. Vezmite si červenú pastelku a od vchodových dverí nájdite najkratšiu a najľahšiu cestu k najbližšiemu oknu. Skúste nájsť miesta, kde by bola vhodná zvonkohra na rozvedenie energie do ostatných častí bytu. Vezmite si zelenú pastelku a urobte vedľajšie cestičky z hlavného prúdu rieky. Zistite, kde zostali ešte stále prázdne miesta vo vašom byte a skúste vymyslieť, čím by ste zaujali energiu aby sa tam prúdila (na obrázku M ako Mobil) a nájdite miesta najväčšieho úniku, kde je potrebné do cesty položiť nejaké prekážky (napr. kvet). Tak hor sa do práce...

Liečebné techniky

Ako postupovať v prípade, ak nemôžeme celkom odstrániť príčinu blokovania či stagnácie Čhci v byte? Liečbu môžeme praktizovať pre opravu problému, na posilnenie slabej oblasti života alebo na ďalší rozvoj oblastí, ktoré sú v dobrom stave.

Urobte energii cestu:  tento bod je zásadný. Dovoľte priestoru dýchať, zbavte sa prebytočného a ťažkého nábytku a odstráňte všetky nepoužívané veci. Usporiadajte veci v skriniach, pivnici, podkroví. Umyte okná, upracte si pracovný stôl a dôkladne vyvetrajte. Umyte rámy dverí vodou s pár kvapkami vonného oleja a nezabudnite na vchodové dvere.

Liečba svetlom: svetlo priťahuje zdravie, radosť, prosperitu. Používame lampy, kryštály a zrkadlá. Lampičky, stojacie lampy, stropné svietidlá nemusia byť stále zapnuté, ale musia byť funkčné. Platí, že čím jasnejšie svetlo, tým lepšie. Brúsené krištáľové gule menia energiu priestoru niekoľkými spôsobmi: dodávajú svetlo, harmonizujú prúdenie energie, chránia pred zlou energiou, načerpávajú energiu do miestnosti a vyzerajú krásne keď na ne zasvieti slnko! Zrkadlá sú kľúčovým liečebným prostriedkom. Odporúčajú sa štvorcové, obdĺžnikové, osemhranné a kruhové. Štvorcové a obdĺžnikové symbolizujú rovnováhu, guľaté a osemhranné reprezentujú celistvosť, jednotu a harmóniu. Zrkadlá pridávajú jas a novú energiu priestoru, odklonia prúdenie negatívnej energie, posilnia určitú oblasť života a oživia prázdnu oblasť domu či malú miestnosť.

Liečba zvukom: je efektívna pre očistu od starých či negatívnych energií a pritiahne novú, pozitívnu. Najväčšiu silu má zvonivý zvuk. Kovová zvonkohra vydáva zvuk, ktorý stimuluje novú energiu, prebúdza, aktivuje, povzbudzuje, posiľňuje energiu miesta, poskytuje ochranu a vytvára rovnováhu a harmóniu. Mosadzný alebo bronzový zvon je tiež dobrý. Je vhodné umiestniť ho napríklad na pracovnom stole. Pre vchody do domov je vhodný aj gong.

Liečba vodou: voda reprezentuje spojenie a prúd života. Tečúca voda vytvára upokojujúci zvuk a jej pohyb aktivuje zdravie, uvoľnenie a pocit pohody. Pokojné vodné plochy symbolizujú nahromadené bohatstvo, jasnosť a hĺbku vedenia. Tieto plochy by nemali byť príliš veľké, aby energeticky dom nepohltili. Pozor na ostré uhly bazénov namierené na dom, vytvárajú čepeľ, ktorá môže podporiť nehody v dome. Jazierko v tvare polmesiaca smerujúce hrotom od domu, môže spôsobiť odliv peňazí. Ľadvinové tvary sú pozitívnejšie. Udržujte vodné plochy čisté, prinesie to úžitok vašim financiám a jasnosť pre myseľ. Domáce fontánky a ich veselé bublanie a pohyb pomôžu podporiť kolovanie energie, ozdravia atmosféru a vzduch. Dôležitá je čistota vody a zdravé rastlinky vo fontáne. 

Liečba mobilmi: mobily sú objekty, ktoré sa otáčajú a hojdajú vo vzduchu. Napríklad vlajky, koruhvy, veterné kolotoče a veterníky. Sú vhodné tam, kde potrebujeme rozprúdiť energiu. Jemné hojdanie mobilu vyrovnáva energiu a harmonizuje ju. Obzvlášť priaznivá je zelená vlajka. Táto farba dodáva vitalitu, život, radosť a hojnosť. Môžete ju doplniť rodovým znakom, erbom či pozitívnym symbolom. Vetrníky a kolotoče sú jednoduchým a nenákladným spôsobom, ako oživiť príjazdovú cestu, chodník. Sú to generátory energie využiteľné k rozprúdeniu, alebo naopak upokojeniu Čchi.

Liečba vôňami: čuch je jeden z našich najsilnejších zmyslov. Príjemné vône upokojujú, prispievajú k duševnej pohode a vyrovnanosti. Na východe panuje viera, že príjemné vône priťahujú dobrých duchov. A tým samozrejme zdravie a prosperitu. Vonné oleje vyberajte kvalitné 100% prírodné. Prinesú pohodu a relaxáciu, vďaka aromaterapeutickým účinkom tíšia zdravotné i psychické problémy.  Vonné tyčinky a kadidlá by mali byť tiež kvalitné. Japonské tyčinky nemajú drievko, teda nedymia a majú veľmi jemnú, čistú vôňu. Pozor, syntetické kadidlá môžu dráždiť. 

Liečba kvetmi a rastlinami: rastliny symbolizujú rast a zdravie a prinášajú do života farby. Najlepšie sú zdravé, silné, svieže a šťavnaté rastliny. Okrúhle listy sú lepšie než špicaté, vyhnite sa pichľavým rastlinám ako sú kaktusy. Veľmi dobrú energiu prinášajú kvitnúce rastliny. Sušené kvety sú považované z energetického hľadiska za mŕtve. Lepšou alternatívou sú kvetiny umelé, najmä ak sa čo najviac podobajú živým. Bambus je kráľom medzi rastlinami. Prináša harmóniu, bezpečie a silnú budúcnosť. Číňania hovoria, že keď človek žije s bambusom, jeho život sa postupne zlepšuje. Jeho zelená farba pripomína nefrit, kameň šťastia, pohody a bohatstva.

 

Zrkadlo je jedným z najpoužívanejších liečebných prostriedkov vo Feng shui, ale tiež sa k nemu vzťahuje najviac obmedzení. Je ideálne v malých úzkych miestnostiach, pomáha presmerovať, aktivovať a udržovať energiu. Dodáva priestoru svetlo a silu. Je prekrásnym dekoratívnym prvkom a umiestnené v jedálni, kde odráža jedálenský stôl, symbolicky zvyšuje hojnosť. Zavesenie zrkadla má svoje pravidlá. Nikdy nevešajte zrkadlo v spálni, ak to považujete za nevyhnutné, umiestnite ho tak, aby neodrážalo posteľ. Ak už takto zavesené zrkadlo máte, zakrývajte ho na noc látkou. Zrkadlo nikdy nevešajte tak, aby odrážalo vstupné dvere alebo iné zrkadlo. Nepoužívajte zrkadlá zložené z menších častí. Sú nevhodné, pretože symbolicky režú vás i váš život na kúsky. Každé zrkadlo by malo byť dostatočne veľké, bez prasklín a kazov. Samostatnou kapitolou sú zrkadlá Ba-gua. Tieto zrkadlá v osemhrannom ráme zdobenom trigramami sa používajú na odrážanie negatívnych energií a na ochranu priestoru. Každopádne vyleštite zrkadlá do maximálneho lesku.

 

 

Vietor a voda

Predpokladá sa, že Feng Shui vzniklo približne pred 7000 rokmi. Iná verzia hovorí, že pravidla tohto umenia sa ustanovili približne v roku 2700 p. n. l. a to súčasne s vynálezom kompasu. Ďalšia povesť sa týka magického štvorca Lo-šu. Tento dodnes používaný štvorec bol údajne nájdený na chrbte čiernej korytnačky, ktorá sa vynorila z vĺn Žltej rieky. Kvapky vody, ktoré sa zachytili na jej pancieri vytvorili čísla magického štvorca a stali sa tak základom čínskej numerológie. Korene Feng Shui môžeme nájsť v taoizme, konfucianizme i budhizme. Pôvodne je jednou zo súčastí čínskej medicíny, pretože zdravé bývanie pomáha udržať zdravý organizmus. Pentagram známy z čínskej medicíny je zhodný s pentagramom používaným vo Feng Shui na liečbu priestoru. Jeho súčasťou je čínska numerológia, astrológia a I-Ting.

Vietor a voda, v preklade feng shui, predstavuje dve odlišné a vzájomne sa doplňujúce energie, ktoré Číňania používajú na harmonizovanie človeka aj prostredia. Feng shui pracuje so všadeprítomnou energiou Čchi. Je to životná sila všetkých živých vecí, vlastnosť životného prostredia, sila Slnka, Mesiaca, klimatických systémov a energia prúdiaca po svojich presných dráhach v našich telách a ovplyvňujúca našu vitalitu, naše zdravie. Je to sila, prejavujúca sa v neživých predmetoch, ako prejav ich hmoty a tvaru. Kladieme si otázku, prečo sú miesta a ľudia, kde sa cítime dobre a také, v ktorých vládne nepokoj? Príčina je v odlišnom prúdení energie, niekde je jej dostatok, inde nedostatok. A to má za následok zmenu našich pocitov. Energia je presne to fluidum, s ktorým vo feng shui pracujeme. Pochopiť správanie sa energie znamená, pochopiť možnosti jej ovládania. A postupne zlepšovať a harmonizovať kritické, nevyhovujúce zóny, predstavujúce všetky aspekty nášho života.  

"Príbytok je zrkadlom duše". tak ako prostredníctvom feng shui harmonizujeme a meníme prostredie, tak ono pôsobí na nás a harmonizuje dušu.

Energia Čchi má svoje pravidlá v každom okamihu a všade. Dokáže ovplyvniť naše správanie i vlastnosti všetkého okolo nás. Pretože naše telo je taktiež energetickým systémom a po jeho dráhach a meridiánoch prúdi táto energia. Naša myseľ je tvorivá a tvorivosť je prejavom energie. Základnou vlastnosťou Čchi je neustála premena a pohyb. Je schopná na seba naviazať informácie a uvoľňovať ich. Vie prestupovať hmotou a jej prirodzenosťou je harmonizovať prostredie. V prírode sa riadi a je riadená existenciou všetkého v jej blízkosti.

Ovplyvňuje ju konfigurácia terénu, lesný porast, kamene, geologické zloženie, voda, elektrické vedenie ale aj ľudské myšlienky a pocity.

Pozemok nie je pre budovu vhodný na kopci ani v doline. Prúdiaca energia na vrchole je vratká a neustále mení smer. Postavenie takto bývajúcich ľudí nemá trvácnosť a zmieta sa v extrémoch. Mať dom v údolí znamená žiť pod ťarchou zostupujúcej energie. Našťastie údoliami tečú potoky a rieky, ktoré znižujú takto zaťažený dom a odbremeňujú ho od života pod tlakom. Tečúca voda je prínosom pre pozemok najmä ak nepreteká jeho stredom. Tvar koryta by mal byť taký aby v oblúku nevytváral luk mieriaci na obydlie.

Podľa Feng Shui sú rozhodujúcimi pre situovanie domu i okolité budovy, ktorých rohy strieľajú sekavú energiu (cutting tchi) do okolia. Pred takou energiou sa treba brániť je nepríjemná keď mieri na vaše okná a nebezpečná, keď ohrozuje vstup do domu.

Dôležitú úlohu zohrávajú svetové strany, trasa prístupovej komunikácie ale predovšetkým vchodové dvere. Energia vstupuje do domu hlavným vchodom preto je veľmi dôležité venovať vchodovým dverám pozornosť. Musia byť viditeľné z diaľky, ústretové – lákajúce energiu dnu. Okolie by malo byť zharmonizované na najvyššiu ožnú mieru pretože množstvo a kvalita energie ovplyvní život všetkých obyvateľov obydlia. Je vhodné klásť dôraz na zastúpenie všetkých piatich elementov, vzájomne sa podporujúcich i kontrolujúcich. Kovanie dverí by malo byť vždy čisté. Veľmi vhodné je použiť reflexné kovy na madlo, menovku. Keďže energia nerozlišuje ročné obdobia je dôležité ju pozývať do obydlia dňom a nocou. Preto sa často vstup zvýrazňuje silným nasvietením závetria. Starý čínsky zvyk hovorí o dvoch strážcoch situovaných po stranách dverí. Je na nás či si za nich zvolíme dve svietidlá, dve tuje, dva kvetináče s muškátmi či iné predmety s ktorými sa stotožní naše podvedomie. Pri úprave dvier nezabudnite že každá prekážka pre nás je zároveň prekážkou pre energiu. Z tohto pohľadu sa Feng Shui stotožňuje s bezbariérovou výstavbou.

Pri vonkajšom riešení pozemku treba mať na zreteli, že tak, ako má pôdorys bytu svoje rozdelenie na 9 aspektov nášho života, platí to i pre pozemok na ktorom sa stavba nachádza a je veľmi dôležité, ktorý sektor je obydlím zastavaný. Táto oblasť ovplyvňuje život obyvateľov najviac. To isté platí o situovaní vstupu na pozemok vo väzbe na prístupovú komunikáciu. Pokiaľ je komunikácia vedená v oblúkoch alebo zákrutách, energia sa neponáhľa a svojím prúdením sa pozvoľna presunie do každého kúta, ku každým dverám. Vytvorené prekážky ju koordinujú a ona harmonizuje všetko naokolo. Beda však ak je cesta rovná! Z pozvoľna plynúce čchi sa stane rútiaca sa nekoordinovaná Ša – energetický prievan, zanechávajúci spúšť. Tu je namieste výsadba zelenej aleje po oboch stranách cesty.

Prístupová komunikácia k nášmu domu by nemala byť priama a už vôbec nie nasmerovaná na vstup. Mali by tu platiť slová B. Sillsovej :“Nikam, kam stojí za to ísť, sa nedostaneme skratkou.“

Korytnačka, tiger, drak, fénix a had

Päť mystických zvierat

Majstri Feng Shui odpozorovali realitu inštinktov ľudského správania a zahrnuli ju do „Školy formy“. Opisnou formou, prostredníctvom 5 zvierat stanovili pravidlá, na základe ktorých sa vyhľadávali optimálne miesta (mapa piatich zvierat). Ide o zeleného draka, bieleho tigra, čiernu korytnačku, fénixa a žltého hada.

Had – predstavuje stred a umiestnenie v centre diania a priestoru. Je stočený v centre, ostražitý a vyrovnaný. Je vždy pripravený jednať a zo štyroch strán je chránený ostatnými zvieratami. Prijíma informácie zo všetkých smerov a je pripravený riadiť a rozkazovať. Je centrom životnej energie (podobne ako hadia sila kundalini). Je žltohnedej farby, jeho prvkom je zem.

Drak - je bájny tvor, ktorého v skutočnosti nemôžeme vidieť. U nás je známy len z rozprávok, kde nie je práve kladnou postavou. Oproti tomu z pohľadu Feng Shui je považovaný za jedno z najsilnejších zvierat a za nositeľa šťastia. Podobne ako Fénix je ďalekozraký a prináša duchovnú kvalitu. Vznáša sa nad zemou ako vták a prijíma a zhromažďuje informácie. Uvažuje o nich a činí dôležité rozhodnutia. Vzlieta do výšky, ale obvykle je zobrazovaný, ako odpočíva v oblakoch. Je symbolom stability a múdrosti. Má obrovskú silu. Drak je príbuzný s východom a zelenou farbou. Jeho ročným obdobím je jar, prvok drevo.

Fénix – je bájny vták, ktorý nikdy neumiera. Lieta ďaleko vpredu a pozorne skúma krajinu a vzdialený priestor. Predstavuje našu schopnosť vízie, zbierania zmyslových informácii o prostredí a o udalostiach, ktoré sa odohrávajú okolo nás. Fénix vďaka svojej veľkej kráse vytvára silné vzrušenie a nesmrteľnú inšpiráciu. Fénix je spájaný s juhom a červenou farbou. Z ročných období mu prislúcha leto a z prvkov oheň.

Tiger – je tvorom, ktorý evokuje fyzickú silu a násilie. Môže sa brániť rovnako ako útočiť. Je dôležitý pre prežitie, ale jeho obrovská sila sa musí kontrolovať. Je vždy pripravený zistiť nebezpečie, ktoré by nás mohlo ohrozovať. Jeho sila súčasne predstavuje nebezpečie útoku a agresie prameniacej z našej povahy. Atribúty tigra sú západ, biela farba, jeseň a kov.

Korytnačka – je vybavená silným pancierom a charakterizuje ju stabilita. Vyjadruje zmysel pre bezpečie. Jej poloha je vzadu, kde jej pancier zaisťuje bezpečie a dlhovekosť. Chráni nás pred nebezpečím nečakaného útoku. Farbou korytnačky je čierna, vzťahuje sa k severu, jej ročným obdobím je zima, prvkom voda.

Dnes tato metóda pretrváva najmä pri harmonizácii okolia domu. Východzím bodom pre použitie mapy piatich zvierat je smer, ktorým sa človek pozerá. Ostražitý Had zaujíma stred a díva sa dopredu. Drak je po jeho ľavom boku (dodnes Číňania nazývajú ľavú stranu svojho tela „dračou“), tiger na pravom boku, Fénix je vpredu a korytnačka vzadu. Plánované miesto pre obydlie predstavovalo centrum s Hadom. Za chrbtom domu boli vyššie skaly, ktoré predstavovali korytnačku. Skaly symbolicky predstavovali jej silný pancier a tým i potrebnú ochranu – pred poveternostnými vplyvmi, ale tiež pred nečakaným útokom. Po ľavej strane sa nachádzali stredne vysoké kopce predstavujúce Draka a jeho mocnú ochranu. Po pravej strane dávali starí Číňania prednosť krajine len mierne zvlnenej. Ta predstavovala tigra a jeho útočnú silu. Vpredu bola obvykle otvorená voľná plocha umožňujúca rozlet Fénixa. A tým samozrejme prehľad po okolí. Toto možno pomerne ľahko predstaviť na vidieku. Ale čo v meste?

Mestská situácia môže byť takáto: Žijete v centre mesta v 5 poschodí budovy, ktorá má 8 poschodí. Za vaším domom sa nachádza vyšší 20 podlažný dom. Vľavo je ďalší dom, len o niečo vyšší než ten váš. Vpravo je nižšia zástavba a pred domom je širší voľný priestor a zeleň. Ak vaše okolie vyzerá takto, musím vám gratulovať. Ide o perfektné umiestnenie domu. Vo väčšine prípadov tomu tak bohužiaľ nie je. Potom je potrebné riešiť situáciu.

Ak vám chýba dostatočná opora vzadu, môžete v zadnej časti záhrady vybudovať skalku, alebo umiestniť veľký kameň či sochu. Pravú a ľavú stranou môžete posilniť vhodne vybranými stromami alebo krami. Čelná strana, strana fénixa má byť voľná. Tu pomôže uvoľnenie priestoru.

To isté čo sa prevádza pri situovaní domu sa uplatňuje aj v našom príbytku. Všade v týchto priestoroch nás sprevádza 5 zvierat. Korytnačka nám kryje chrbát, ja to stena či iná pevná zábrana za našim chrbtom. Veľmi dôležitý je smer nášho pohľadu, dôležité je mať v zornom poli vstup do miestnosti. Drak po našej pravici musí byť objemovo menší. Môžu to byť izbové rastliny rôznej veľkosti, kombinácia rastliny a stojacej lampy, menšie kusy nábytku. Svoju korytnačiu stranu posilníte obrazom alebo fotografiou hôr, môžete sem dať kameň alebo sochu. Vhodným riešením je tiež chov živej korytnačky. Na ľavú, dračiu stranu dajte väčšiu rastlinu alebo čokoľvek v zelenej farbe. Pravej strane ovládanej tigrom prospeje biela farba a predmety vyrobené z kovu. Pokiaľ sedíme v príliš tmavom kúte nebojme sa použiť ako draka či tigra akvárium. Obsahuje v sebe všetkých 5 elementov a o rybičkách sa hovorí že majú schopnosť snímať z ľudí bolesti a trápenia. Treba sa vyhnúť jeho umiestneniu v centre dispozície bytu, nemať v ňom 4 rybky, neumiestňovať ho do miest, kde je pomalý tok energie želateľný ako napr. spálňa. Pokiaľ je akvárium v spálni treba ho na noc prekryť, stíšiť alebo vypnúť prevzdušňovanie.  Fénix si žiada rozlet a tak sa snažte v tejto časti zachovať čo najviac voľného priestoru. Okno zakrývajte len tenkou záclonou. Použite dostatok svetla a pre posilnenie môžete zavesiť do okna krištáľovú guľu. Krásnou dekoráciou v tejto časti môže byť obraz exotického vtáka najlepšie s červeným perím.

Najdôležitejšie je umiestenie postelí. Dôležitý je priestor pred nami, mal by byť čo najvoľnejší – nezablokovaný nábytkom. Ľavá dračia strana postele je vhodná pre skrine, police a pod. nad posteľou má byť voľný priestor žiadny trám, žiadna knižnica! Pokiaľ ležíme v posteli musíme zrakom vnímať vstupné dvere do spálne i okno. Príčinou zlého spánku môže byť aj elektromagnetické žiarenie z vodiča trasovaného v stene pri posteli. 

 

 

Teória piatich elementovPozitívne rozmýšľať znamená stať sa súčasťou uzatvoreného kruhu harmónie, ktorá v sebe zahŕňa päť rôznych energií. A kruh predstavuje podľa starého čínskeho učenia feng-šuej nebesia. Zároveň je symbolom pre jeden z piatich elementov – kov. Čínske mince pre šťastie vytvárajú kruh, v ktorom je vyrazený štvorec – symbol Zeme. Hovorí sa o nich že spájajú nebesia a Zem. Aby sme žili v harmónii potrebujeme teda vyváženú kombináciu rôznych energií, ktorá je obsiahnutá v piatich prvkoch. Každý z nás obsahuje niečo z každého z piatich prvkov a naše okolie tiež.

Teória piatich elementov- tieto vznikajú zo súhry jin a jang a symbolizujú rôzne prejavy energie Čchi. Na základe pozorovania prírody priraďuje táto metóda všetkému okolo nás 5 základných foriem energie obsiahnutých v 5 elementoch – drevo, oheň, zem, kov, voda. V ideálnom prípade by Obrazekmala existovať medzi všetkými prvkami rovnováha . Prvky sa pohybujú vopred daným spôsobom, zobrazovaným ako cyklus, v ktorom sa všetky navzájom posilňujú = tvorivý cyklus = voda živí drevo a umožňuje jeho rast, drevo živí oheň, ktorý ho spaľuje na popol, popol  predstavuje zem, v ktorej sa tvorí kov, kov sa roztaví a svojou tekutou formou podobá sa vode. Cyklus kontrolný poukazuje na že preskočením jedného prvku v harmonickom cykle nastupuje konflikt, pri ktorom má jeden prvok nadvládu nad druhým. : drevo rozseká sekera, kov sa roztaví v ohni, oheň uhasí voda, zem zadržuje tok vody a zem je roztrhaná rastúcimi koreňmi stromov.Pri práci s prvkami si treba uvedomiť že prvok, ktorý posilňuje iný prvok, stáva sa zároveň týmto prvkom oslabovaný.

   Element dreva ja priradený k jari, svitaniu a k východu, prislúchajú mu čísla 3, 4 a z telesných orgánov črevá. Reprezentuje vysoké, štíhle a vzpriamené tvary, stĺpy, pruhy, zelenú a tyrkysovú farbu. Symbolizuje dorastajúci mesiac, narodenie, schopnosť zakoreniť sa, originalitu a hnev. Je silný a elastický, vitálny a rozpínavý. Energia dreva je energia expanzie, rastu, rozvoja, tvorivosti a nových začiatkov. Je obsiahnutý vo všetkých predmetoch z neho vyrobených, predmetoch zelenej farby, zdravých stromoch a rastlinách, obrazoch zalesnenej krajiny. V krajine prvku dreva je množstvo vysokých stromov a rastlín, prípadne tiež pilierov, stĺpov, nájdeme tu drevene domy. Ak je v prostredí nedostatok tohto prvku, ľudia bývajú vystrašení a nervózni z možných zmien a zo zodpovednosti. Majú pocit, že nie je v čo veriť, nie sú schopní si otvorene pohovoriť a jednať vo vlastnom záujme. Posilniť energiu dreva môžete pridaním kvetín – rezaných alebo v kvetináčoch, zelenými predmetmi, obrazmi kvetinových zátiší… Nadbytok dreva v okolí môže viesť k neustálemu plánovaniu vecí bez schopnosti ich realizácie. Tuto prevahu možno riešiť prerezaním stromov a krov a posilníme energiu ohňa v interiéri.

   Element ohňa je spolu s vodou jedným z najsilnejších prvkov. K  ohňu patrí leto, spln, poludnie, juh, z čísel 9 a z orgánov je to srdce. Reprezentujú ho ostré a špicaté tvary, trojuholník, pyramída,  červená , oranžová a lesklé látky, jeho doménou je rast, činnosť a schopnosť vysušovať. Je horúci a pohyblivý. Jeho hodnoty sú inteligencia, odvaha, múdrosť, rozumnosť, etiketa a láskavosť. Oheň reprezentuje maximálnu expanziu tesne pred vrcholom, aktivitu, radosť, prianie, česť a spravodlivosť ale aj vojnu a agresivitu. Môže prinášať teplo a svetlo, ale tiež s hrozivou silou ničiť všetko, čo sa mu dostane do cesty. Jeho symbolom je slnko, sviečky, krby, svetlá, pyramídy, kostoly. Predmety prvku oheň sú zvieracie produkty ako koža a vlna, všetko čo produkuje teplo a svetlo, kadidlo... Veľmi silnú energiu ohňa dodávajú naši domáci miláčikovia. Krajina prvku ohňa je krajinou strmých špicatých hôr. Predstavujú ju tiež budovy s ostrými strmými strechami. Nedostatok ohňa môže spôsobiť množstvo zdravotných problémov: stuhnuté kĺby, suchú pokožku, bolesti očí, zlý krvný obeh, únavu, neschopnosť vášne, strach o budúcnosť. Jeho energiu posliníme zapálením sviečok, ohňa v krbe, pridáme červenú farbu alebo si obstaráme domáce zvieratko. Naopak nadbytok ohňa spôsobuje prehnanú kritickosť a prchkosť. Tuto prevahu znížime pridaním predmetov z keramiky (zem), alebo posilnením energie vody.

   Element zeme je priradený neskorému letu (babie leto), popoludniu, cúvajúcemu mesiacu, stredu, číslam 2, 5 a 8, z telesných orgánov žalúdku. Reprezentujú ho ploché tvary ako štvorec a kocka. Jeho farbou je žltá, okrová, béžová, hnedá. Zem je energiou rotujúcou horizontálne okolo vlastnej osy. Je symbolom premien, plodnosti a výdatnosti, uvedomenia ale aj trudnomyseľnosti. Energia zeme stabilizuje, vyrovnáva a upokojuje, je to medziobdobie medzi ohňom a kovom. Krajina zeme je rovinatá a predstavuje stabilitu (pri strate stability v živote máme často chuť na sladké, čím podvedome podporujeme žalúdok, orgán zeme). Zem vyživuje a podporuje všetky ostatné prvky. Predstavuje spravodlivosť, múdrosť a inštinkt. V opačnej pozícii môže spôsobovať nadmerné zameranie na neexistujúce problémy. Jej kvalitami je súcit, dôvera, poctivosť, vyvážená osobnosť, dôveryhodnosť. Materiálom je hlina, keramika, porcelán, kameň a mramor. Nerovnováha v zastúpení tohto prvku sa prejaví v narábaní s majetkom. Objavuje sa lakomosť alebo naopak prílišná veľkorysosť. Nadbytok prvku spôsobuje problémy so získavaním peňazí a majetku, čo riešime podporením kovu. Nedostatok zeme spôsobuje otupenosť, nedostatok sebaúcty a dezorientáciu. Tento deficit riešime pridaním dekoračných kameňov, keramiky, mramoru, sôch. Z farieb volíme zlatu, oranžovú, okrovú, žltú.

   Element kovu je najhustejší, ma do vnútra smerujúcu energiu, je podriadený jeseni, západu slnka a západu. Reprezentujú ho kopulovité tvary, kruh, guľa, cúvajúci mesiac, čísla 6, 7, orgán pľúca a z farieb biela, sivá, strieborná, bronzová, zlatá a svetlo modrá. Je symbolom tvrdosti a zberu úrody moci a sily – to využívajú vo svojej architektúre napr. banky a obchodné strediská (okrúhle vchody) a niektoré cirkevné stavby (pravoslávne kostoly). Energia kovu je chladná, súvisí s komunikáciou, tvorivosťou, nápadmi a novými myšlienkami, precíznym myslením a schopnosťou vnímať a zameriavať sa na detaily, vôľou ale aj smútkom. Materiálom je kov a zrkadlá. V krajine kovu sa nachádzajú nízke, oblé kopce, oblúky, kupole, oblé reflexné plochy, podchody, hrady, zámky, drahé nehnuteľnosti. V prípade nedostatku kovu je človek tichý, ostražitý a opatrný. V tejto situácii je nutné pridať bielu alebo sivú farbu, prípadne čiernobiely vzor, strieborné tácky, kovový riad, zlaté a strieborné šperky, kovový nábytok. Naopak nadbytok kovu spôsobuje lipnutie na minulosti, problémy s prijímaním reality, stuhnuté kĺby a zlý krvný obeh. To odstráni posilnenie ohňa alebo vody.

   Element vody je podriadený zime a severu. Reprezentujú ho nepravidelné a zvlnené tvary, farba čierna a tmavomodrá, číslo 1 a telesným orgánom sú ľadviny. Predstavuje uchovávanie, vlastnenie, múdrosť, strach, polnoc a nov. Z vlastností je to plynulosť, vlhkosť a chlad. Energia vody je maximálne upokojenie, odpočinok, klesajúca energia a koncentrácia. Ako keď si predstavíte tečúcu rieku, ktorá prináša pokoj do duše, keď pri nej chvíľku postojíte. Materiálom je voda (akvárium, fontánky) a sklo. Voda nám pripomína naše vnútorné ja, posilňuje vzťah k umeniu a kráse. Je symbolom bohatstva, hojnosti a výživy. Krajina pod nadvládou vody je bohatá na vodné toky, rybníky a jazerá. Nadbytok tohto prvku robí človeka nespútaným, zdrvujúcim a mocným. Je potrebné pridať zem (keramika, kamene) aby došlo k zmierneniu tohto vplyvu. Nedostatok vody vyvoláva v ľuďoch bezcieľnosť, neschopnosť riešiť problémy, zmätené uvažovanie. Vodu doplníme umiestnením fontán, dóz s čistou vodou a sklenených predmetov.

 

Hoci i my sme vytvorení z piatich elementov, pre každého z nás je najdôležitejší jeden z nich, vyplýva z nášho Gua – čísla, ktoré je diferencované podľa pohlavia a podľa roku narodenia z čínskeho kalendára. Prvky, ktoré charakterizujú povahu ľudí, sa zvyčajne prejavujú na ich správaní.

Oheň: dobrodruh. Miluje vzrušenie a zmenu, nenávidí nudu, mal by sa vyhýbať horúčavám. Ľudia narodení pod nadvládou ohňa sú rodení vodcovia a sú veľmi aktívni. Inspirujú ostatných, sú vášniví, novátorskí a vtipní. Často sú ale netrpezliví, nemajú radi pravidlá a málo premýšľajú o svojich pocitoch.

Voda: Mysliteľ. Miluje vedomosti a intelektuálnu prácu. Nechce byť zraniteľný. Mal by sa vyhýbať chladu. Ľudia narodení v znamení vody dobre komunikujú, sú diplomatickí, presvedčiví, intuitívni a sú skvelými vyjednávačmi. Majú vzťah k umeniu, sú spoločenskí a súcitní.

Drevo: Objaviteľ, výskumník. Rád je zavalený prácou, ktorá je potrebná a účelná. Nerád prehráva. Mal by sa vyhýbať ,miestam s prevládajúcimi vetrami. Ľudia narodení v znamení dreva sú spoločenskí a aktívni, bystrí a majú vzťah k umeniu. V negatívnom smere sú netrpezliví.

Zem: Diplomat. Miluje ľudí, je rád užitočný, neznáša, ak ho ignorujú. Mal by sa vyhýbať vlhkým miestam. Ľudia ovplyvnení zemou sú lojálni, praktickí, vytrvalí, trpezliví a vyrovnaní, majú vnútornú silu.

Kov: Katalyzátor. Rád je presný a dôsledný. Veľmi je spokojný, keď rozkazuje a nenávidí neporiadok. Mal by sa vyhýbať suchým miestam. Ľudia narodení v znamení kovu sú dogmatickí a rozhodní. Sú ctižiadostiví, samostatní a dobrí organizátori. Sú šťastní sami so sebou. Pri prehnanom vplyve kovovej energie môžu byť neoblomní, melancholickí a vážni.

Ako sa dá toto všetko využiť? Keď máte doma prvky v rovnováhe, váš život odráža mier a harmóniu, ak je rovnováha narušená, môžete prežívať chaotické chvíle. Napríklad pri prevahe kovu v dome (čo už skoro stačia všade biele steny) môže viaznuť komunikácia a ľudia sa uzatvárajú do seba. V horších prípadoch sa to začne prejavovať aj na zdraví ako choroby pľúc a hrubého čreva. V takomto prípade nám môže pomôcť živel voda, aby trošku zmenšila pomer kovu v byte. Pri príliš veľkom výskyte jedného prvku a potrebe radikálne znížiť jeho účinky môžeme použiť dva spôsoby. Buď vymaľujeme inou farbou a živel „odstránime“ alebo do bytu doplníme živel oheň a využijeme jeho „ničiacu“ silu na kov. Každý prvok je v niektorej oblasti bytu doma a v iných môže opäť škodiť. Preto je dôležité naučiť sa vidieť v predmetoch, farbách, tvaroch z akých prvkov sa skladajú, aby sme vedeli nájsť ich správne využitie. V jednom predmete ale nájdeme vždy viac živlov. Napríklad červený záves sa skladá z prvku voda (nepravidelné vlnky látky), drevo (podlhovastý štíhly tvar) a prvku oheň (červená farba).

Sadnite si v pokoji do každej miestnosti, vezmite pero a papier a prejdite jednotlivé predmety, farby, doplnky, všetko, čo vidíte a rozhodnite k akým prvkom patria. Nakoniec zhodnoťte ako sú na tom živly v jednotlivých izbách. Potom sa pozrite na to ako sa trávi v týchto izbách čas a či to spĺňa vaše priania a sny.

 

 

 

 

 

 

Komentáre

Pridať komentár

Prehľad komentárov

Kabelka

(Ajusa, 20. 1. 2010 19:57)

Zdravim....Chcela by som vediet prečo sa nema kabelka davat na zem???

Re: Kabelka

(maria, 25. 2. 2014 11:07)

preco sa nema davat na zem

Liečenie alebo vysťahovať sa

(Anna, 22. 4. 2013 13:52)

dobrý deň, môj byt prakticky nemá JV ,J a V lebo tá časť bytu zostala v susednom, zrkadlovom byte - dosť sme aj schudobneli, v byte vedla "zrkadlovom sa celkom darí- čím by sme napravili takto vykosený byt? čím posilniť to, čoho je málo ? ďakujem za odpoveď, Anna

Pôdorys bytu

(Mária , 18. 9. 2012 15:09)

Dobrý deň prajem, prosím Vás, potrebujem kúpiť vhodný byt pre mna mojho 4 ročného syna. Ak je to možné rada by som poslala pôdorys bytu, jeden z dvoch bytov je na 11 poschodí z 12 druhý je na 8poschodí z 12 oba byty sú orientované kuchyňou na východ/ izby na juh.
Vopred Vám ďakujem za ústretovosť.
Mária/ miag@centrum.sk

ostre rohy

(Mia, 31. 10. 2010 23:42)

Dobrý deň, ako je článok o zdrojoch negatívnych enrgiách - chcela by som sa spýtať, že ked mám napr. vysokú skriňu a chcem jeden s jej ostrých rohov zavesiť kryštál, aký veľký a dlhý by mal byť? Dakujem za odpoved.

feng šuej

(tinka, 5. 2. 2010 12:26)

Veľmi, veľmi zaujímavé veci a hlavne čítanie, veľmi ma to napĺňa a upokojuje keď čítam veci ohľadne čínskej medicíny a všetko čo s tým súvisí, ale aj feng šuej, je veľmi príjemné čítanie a spoznávanie nových vecí je to super vec-funguje to na 100 percent.

zdravim

(katka, 26. 9. 2009 21:56)

velmi zaujimave citanie a pre mna aj nejake nove informacie avsak marne som hladala zariadenie kancelarie a veci tykajuce sa toho,poradte dakujem