Choď na obsah Choď na menu
 


Tu su pár rastlín ktoré možete použiť na elixíry no i na liečbu či ochranu,sú tu aj preto aby sa nestalo že nebudete vedieť ako vyzerá daná rastlina, pridáte inú a stane sa niečo zlé!

 

 

Alchemilka obyčajná (Alchemilka xanthochlora )
 
Výskyt : rastie zväčšia na vlhkých lúkach a pasienkoch, popri potokoch od nížin až po horské  oblasti.

Kvitne : od mája do septembra.

Zber : zbierame kvitnúcu vňať alebo len prízemné lístky. Sušíme prirodzeným teplom.

Úžitok : osoží pri hnačke a ženských chorobách, urýchľuje hojenie rán, kožných vredov, ekzémov a vyrážok. Posilňuje maternicu a tým uľahčuje pôrod. Odstraňuje tiež slabosť svalov a končatín. Najčastejšie sa používa v kombinácii s kapsičkou pastierskou a rebríčkom.

Požitie : 

Zápar : 1 plná čajová lyžička na 1/4 litra vody.

Obklady : Zodpovedajúce množstvo čerstvých bylín sa krátko premyje, valčekom na cesto sa dobre rozmliaždia a prikladá

Marecát : na jeden úplný kúpeľ sa použije 200g vysušených alebo dvojnásobné množstvo čerstvých bylín, dajú sa na noc do vedra so studenou vodou, na druhý deň sa zohreje a maceráciou získaná kvapalina sa prileje do kúpeľa.

 


Archangelika lekárska (Archangelica officinalist)
 
Výskyt : rastie dosť zriedkavo vo vyšších polohách na vlhkých, zvädša chránených miestach, najmä popri potokoch. Dá sa pestovať. 

Kvitne : od júla do augusta. Je medonosná.

Zber : zbierame koreň i s podzemkom, prípadne aj vňať, mladé listy, kvety, plody. Korene vykopávame opatrne v druhom až treťom roku rastu, sušíme vo zväzkoch pri teplote do 35 st. C. 

Úžitok : Podporuje a reguluje trávenie, povzbudzuje nervovú činnosť, pôsobí aj močopudne a potopudne, napomáha látkovú premenu. 

Použitie :  

  Pri žalúdočných ťažkostiach a nechutenstve : 2 čajové lyžičky drogy zaliať 1/4 l vody, nechať zovrieť a 2 minúty variť. Piť 2-3 šálky denne.

  Pri reume a bolestiach svalov ako kúpel: 100g drogy dať do 1 l vody, 15 minút nechať variť a pridať do kúpeľa. Odporúča sa dva kúpele týždenne.

Upozornenie : Čerstvý koreň a čerstvá šťava z bylí spôsobujú alergikom na slnku vyrážky. Nezamienať s angelikou lesnou a inými mrkvovitými rastlinami ( sú napspol menšie ). Niektoré z ních sú jedovaté. Preto sa odporúča používať len kupovanú drogu.

 

Baza čierna ( Sambucus nigra )
 
Výskyt : rastie medzi krovím, na okraji lesov a hájov, pri plotoch, okolo stavenísk a rumoviskách.

Kvitne : od mája do júla.

Zber : zbierame kvety a plody. Kvety orezávame v suchom počasí a sušíme zavesené za hlavnú stopku na motúze. Chránime pre svetlom a vlhkom. Mladé lístočky a výhonky sa zbierajú v apríli a máji, kvety v lete.

Úžitok : pri prechladnutí ( zvyšuje potenie a znižuje horúčku ), mladé listy osožia pri jarných kúrach napomáhajúcich látkovú premenu. V homeopatii proti nočnému poteniu. Zvyšuje obrany schopnosť organizmu. V kombinácií s lipou a materinou dúškou účinne pomáha proti kašlu.

Použitie :

  Potopudný prostriedok pri horúčkových ochoreniach - 2 čajové lyžičky kvetov zaliať 1/4 litra vriacej vody a 10 minút nechať spariť. Na poptenie vypiť dve šálky.

Upozornenie : rastlina je vo väčších dávkach jedovatá. Nezamieňať s ostatnými druhmi bazy.

 


Bazalka pravá (Ocimum basilicum)
 
Výskyt : Pestuje sa. 

Kvitne : od júna do septembra. Celá rastlina príjemne vonia. Je medonosná.

Zber : zbierame koreň i s podzemkom, prípadne aj vňať, mladé listy, kvety, plody. Korene vykopávame opatrne v druhom až treťom roku rastu, sušíme vo zväzkoch pri teplote do 35 st. C. 

Úžitok : Používa sa ako korenina do jedál. Osoží pri nadmernom tvorení plynov v tráviacom trakte. Spolu s pastierskou kapsičkou sa používa na omývanie zaparených miest na koží. Bazalka má špecifikú a veľmi intenzívnu vôňu. Éterický olej z bazalky má antidepresívne účinky (stačí vdychovať jej vôňu alebo pridať 5-10 kvapiek do kúpeľa. Okrem toho obsahuje vitamíny, enzymy a dôležite minerálne látky.

Použitie :  

  Čaj pri plynatosti a žalúdočných ťažkostiach : 1-2 čajové lyžičky vňate zaliať 1/4 l vriacej vody, nechať spariť. Piť podľa potreby 1 šálku denne.

  Čerstvé listy : potierajte nimi miesta poštípané hmyzom, zmierňuje to svŕbenie a zápal.

   


  Benedikt lekársky(Cnicus benedictus)
   
  Výskyt : rastie na suchých kamenistých lokalitách, okrajoch ciest a v záhradách.

Kvitne : od júna do júla.

Zber : zbierame listy a to viac krát do roka. Najskôr odrežeme len prízemné listy vo výške asi 5 až 10 cm nad zemou. Neskôr režeme aj byľové listy a na koniec aj aj byľové vŕšky s kvetmi, ktoré s listami nesmieme pomiešať. Sušíme pri teplote 30 stupňov.

Pestovanie : darí sa mu vo vápnitej, mierne vlhkej pôde na slnečnej strane. Semená vysievame poostupne včaššien na jar do riadkov 30-50 cm od seba vzdialených, aby rastlina mala dosť svetla. Plejeme, kým porast nezmohutnie, a okopávame aj po zbere.

Úžitok : Podporuje trávenie, povzbudzuje nervovú činnosť, napomáha látkovú premenu. Používa sa pri chorobách pečene a žlčníka. Podporuje vylučovanie žalúdočných štiav a žlče. Má aj antibiotické účinky. Pôsobí na niektoré choroby vyvolané vírusmi napr. herpes. Urýchluje hojenie hnisavých rán a vyrážok.

Použitie :  

  Pri nechutenstve a zažívacích poruchách: 1 čajovú lyžičku drogy dať do 1/4 litra vody a pomaly nechať zovrieť, 2 minúty nechať spariť. Piť 2 krát denne pred jedlom.

Upozornenie : Pri manipulácií s rastlinou odporúčame vziať si rukavice, lebo pichá a zanecháva na rukách horkosť. Vo väčších dávkach vyvoláva zvracanie.

 

Borák lekársky(Borago officinalis)
 
Výskyt : rastie v teplejších krajoch na poliach a rumoviskách.

Kvitne : od mája do septembra.

Zber : zbierame kvet alebo aj vňať na začiatku kvitnutia prípadne len listy. Sušíme v tenkých vrstvách pri teplote do 35 stupňov.

Pestovanie : borák nie je náročný, vyžaduje slnečnú polohu a ľahkú, suchú a dobre priepustnú pôdu. Vysievame ho na jar priamo na záhon. Ďalšie roky sa dobre množí samovýsevom. Jeho blízkosť dobre prospieva jahodám, paradajkám a ružiam.

Úžitok : osoží pri chorobách močových ústrojov a dýchacích ciest. Potné kúry napomáhajú látkovú premenu. Obsahuje vitamín C, má vysoký obsah vápnika, draslíka a minerálnych solí. POvzbudzuje ducha a telo a znižuje krvný tlak. Šťava z čerstvých listov pomáha pri depresiách a nervovom vypätí.

Použitie :  

  V kuchyni : Mladé listy sa používajú do šalátov, pomazaniek a syrov. Používajú sa aj šťavnaté stonky. Kvety môžu slúžiť ako dekorácia. 

Upozornenie : Niektoré rastliny z čelade borákovitých môžu ostrými chlpmi vňate spôsobiť kožné vyrážky a zápaly. Pri zbere, sušení a úschove pozor.

 


Borievka obyčajná(Juniperus communis)
 
Výskyt : rastie na suchých stráňach, piesočnatých a skalnatých miestach.

Kvitne : od apríla do mája.

Pestovanie : darí sa jej všade, kde je teplo a sucho.

Zber : Zbierame drevo, plody a vršky. Drevo sa zbiera bez kôry zo silnejších kmeňov a konárov a reže sa na polienka. Plody zbierame v jeseni len úplne zrelé a zdravé. Vršky zbierame od mája do septembra.

Úžitok : napomáha látkovej premene. Osoží pri nadúvaní, dezinfekcii tráviaceho traktu a pri vodnatielke. Má dezinfekčný a močopudný účinok na močové cesty pri piesku a kameňoch v obličkách a zápaloch obličiek.

Požitie : 

Odvar :jednu až dve polievkové lyžice plodov zalejeme 400 ml vody. Varíme 3 minúty a necháme luhovať 30 minút. Precedený odvar užívame trikrát denne 80-120 ml 15 minút pred jedlom. Jeden cyklus liečenia trvá 20 dní. Liečeenie sa uskutočňuje pod lekárskou kontrolou.

 


Breza bradavičnatá (Betula verrucosa)
 
Výskyt : Rastie v lesoch a hájoch, na úhorovitých a skalnatých miestach. 

Kvitne : od apríla do mája.

Zber : Zbierame mladé lepkavé listy s krátkou stopkou bez zdrevnatelých častí stromu. Sušíme riedko rozložené pri teplote 35 stupňov bez obracania lebo sú krehké. 

Úžitok : Používa sa ako súčasť močopudných čajov. Pomáha pri chorobách močových ústrojov, ako aj pri lámke. Napomáha látkovú premenu.

Použitie :  

  Účinný prostriedok pri nahromadení vody : 2 čajové lyžičky drogy zaliať 1/4 litra vriacej vody a 10 minút nechať spariť. Piť 3 šálky denne.

Poznámka : Má silné potopudné účinky, preto sa odporúča len v miernych dávkach.

 


Čakanka obyčajná (Cichorium intybus)
 
Výskyt : rastie pri cestách, na medziach, lúkach, pasienkoch, násypoch a pod. 

Kvitne : od júla do septembra.

Zber : Zbierame koreň alebo kvitnúcu vňať, prípadne len kvety. Koreň zbierame spravidla v jeseni. Sušíme prirodzeným teplom. 

Úžitok : Podporuje trávenie, osoží pri chorobách pečene a žlčníka, pri nervovej únave z prepacovanosti, napomáha látkovú premenu. Koreň sa uplatňuje pri liečení cukrovky. Mladé čerstvé listy možno upotrebiť ako šalát.

Použitie :  

  Pri nechutenstve a pocite preplnenia : 1 čajovú lyžičku drogy z koreňa dať do 1/4 litra vody, nechať zovrieť, 2-3 minuty variť. Piť 2-3 šálky denne

   

   

   

   

   

  Čučoriedka obyčajná ( Vaccinium myrtillus)
   
  Výskyt : rastú vo vyšších polohách, najmä v riedkych ihličnatých lesoch a na holinách. 

Kvitne : od mája do júna.

Zber : zbierame mladé listy od júla do augusta, plody. Sušíme pri teplote 40 stupňov. 

Úžitok : uplatňujú sa pri pomocnej liečbe cukrovky, pri zápaloch močových ciest, suché plody zastavujú hnačku, šťava zlepšuje zrak. 

Použitie : 

  Pri hnačke : 3 polievkové lyžice sušených bobúľ dať do 1/4 litra vody a 10 minút variť. Piť dva až trikrát denne 1/2 šálky.

  Rozriedenú šťavu použite pri vredoch a zápaloch ďasien.

   


  Divozel malokvetý (Verbascum thapsiforme)
   
  Výskyt : okraje lesa, rúbaniská, sutiny. 

Kvitne : od júna do októbra.

Zber : zbierame kvety a to spravidla ráno, kým sú kvety rozvité. 

Úžitok : pri chorobách dýchacích ciest, najmä pri suchom i čiernom kašli, reume a ťažko zhojiteľných ranách. 

Použitie : 

  Odvar : 50g usušenej rastliny na 1/2 litra vody sa používa pri chronickom kašli

  Tinktúra : Pri chronickom, suchom kašli používajte 20 ml tinktúry denne.

   

   

   

   

   

   

   


  Dub letný/zimný (Quercus robur/petraea)
   
  Výskyt : Rastie v nižších polohách v lesoch. 

Kvitne : od mája do júna.

Zber : Zbierame kôru, žalude, prípadne aj listy a púčiky. Hladkú, nerozpraskanú kôru zbierame z mladších kmeňov a konárov zoťatých stromov. 

Úžitok : Osoží pri chronických zápaloch sliznice traviaceho traktu a hnačke, pri omrzlinách a potení nôh, ako aj pri hemoroidoch, kŕčových žilách a na hojenie rán.

Použitie :  

  Vlhké obklady pri zápaloch kože a omrzlinách : 1-2 čajové lyžičky drogy zaliať 1/4 litra vody, nechať zovrieť a 3-5 minút nechať variť.

Poznámka : Kôru možno zbierať len zo stromov na to určených.

 

 

Ďatelina lúčna (Trifolium pratense)
 
Výskyt : Rastie na lúkach a lesných svetlinách. 

Kvitne : od mája do októbra.

Zber : Zbierame kvet, a to červené alebo svetlokarmínové plné kvetné hlávky bez podporných listov. Sušíme riedko rozložené pri teplote 35 stupňov. 

Úžitok : Osoží pri hnačke. Používajú sa aj ako prečisťujúci prostriedok pri kožných ochoreniach, je vhodná aj pri kašli. V 30 rokoch bola obľúbená ako prostriedok proti rakovine.

Použitie :  

  Pri kašli : 4-6 usušených kvetných hlávok zaliať 1/4 litra vriacej vody a 15 minút nechať spariť.Piť 2-3 šálky denne, sladiť medom.

  Čerstvá : popučte a prikladajte na bodnutia hmyzom.

  Masť : zalejte čerstvé kvety vodou a pomaly varte 48 hodin. Potom preceďte, usadeninu odparte do polosucha a zmiešajte s rovnakým množstvom masťového základu.

   

  Fenikel obyčajný (Foenículum vulgare)
   
  Výskyt : Pestuje sa. 

Kvitne : od júla do októbra.

Zber : Zbierame plody (semená), spravidla dva až tri krát do roka, a to tak, že najprv odrežeme len pekne rozvinuté, celkom zrelé okolíky, a keď všetko dozrie, zvyšok sa hromadne zožne. 

Úžitok : Tvorí súčasť vetrovej a preháňadlovej čajoviny. Osoží proti kašlu a nadúvaniu. Zvyšuje tvorbu a vylučovanie materského mlieka pri dojčení. V čínskej medicíne sa semená pokladajú za tonikum pre slezinu a obličky. Používa sa aj pri ochorení močových a pohlavných ústrojov. Uťišuje kŕče.

Použitie :  

  Pri zažívacích poruchách a plynatosti : 1 čajovú lyžičku rozdrvených plodov zaliať 1/4 litom vriacej vody a 10 minút nechať spariť.Piť 2-5 šálok denne.

  Výplach úst/kloktadlo : Pri ochorení ďasien, kývajúcich sa zuboch alebo bolestiach v hrdle použite odvar.

Poznámka : V tehotenstve sa neodporúča používať vo veľkých dávkach. Možnosť zámeny s jedovatými mrkvovitými rastlinami. Odporúča sa kupovať.

 


Hluchavka biela( Lamium album )
 
Výskyt : pri cestách, múroch a plotoch. 

Kvitne : od mája do septembra.

Zber : zbierame kvitnúcu vňať alebo len biele kvety korunky bez kalichov. Sušíme pri teplote 35 st.

Úžitok : pri chorobách dýchacích ciest, pri menštruácií, pri hemoroidoch, má vplyv na centrálnu nervovú sústavu, upravuje stolicu a napomáha látkovú premenu.

Použitie : 

  Zápar : 1 vrchovatá čajová lyžička na 1/4 litra vody, zaparí sa a nechá sa krátko vyluhovať.

  Obklady : 3 vrchovaté čajové lyžičky na 1/2 litra vody. Zaparíme a krátko vyluhujeme. Navlhčíme plátno záparom a prikladáme teplý obklad.

   

   

  Hloh obyčajný (Crataegus oxyacantha)
   
  Výskyt : rastie na stráňach a okrajoch lesa.

Kvitne : od mája do júna.

Zber : zbierame biele kvety alebo bielo kvitnúce bylinné konce konárov (bez drevnatých častí), čiže listy s kvetmi, prípadne len samé listy, ako aj zrelé červené plody, všetko len z divorastúcich rastlín. Sušíme pri teplote do 35 stupňov. Uchovávame dobre uzavreté a chránime pred svetlom a vlhkom.

Úžitok : Osoží pri srdcových ochoreniach, predovšetkým pri stareckom srdci, začínajúcej srdcovej slabosti a nedostatočnom prekrvení srdcového svalu. Je vhodný pri rehabilitácii po infrkte myokard a liečbe klimanterických potiaži.

Požitie : 

Prostriedok na ochranu a posilnenie srdca. : Čajovú lyžičku usušených kvetov alebo listov zalejete v šálke vriacou vodou. Necháte štvrť hodiny vylúhovať, preceďte a osladte medom. Denná dávka - 3 až 4 šálky.

Tinktúra : ZDobré umyté plody hlohu (môžu byť aj sušené) v pomere asi 1 ku 10 dáme do 40-50% liehu macerovať na 14 dní. Uzavretú nádobu uložíme na teplé miesto a občas ňou potrasieme. Po prefiltrovaní a miernom vytlačení plodov dáme tinktúru do flačtičky z tmavého skla s dobrým uzáverom. Pri ťažkostiach užívame 10-30 kvapiek, ktoré zapíjame vodou alebo minerálkou. Tinktúra je výborným prostriedkom proti vysokému krvnému tlaku a pri ťažkostiach (návaloch) v klimantériu.

Ibiš lekársky (Althaea officinalis)
 
Výskyt : Rastie v teplých krajoch na vlhkých a slaných pôdach. Dá sa aj pestovať. 

Kvitne : od júla do septembra.

Zber : Zbierame koreň, listy, prípadne aj kvety a vňať pestovaných rastlín. Listy zbierame postupne, teda viac ráz, keď rastlina kvitne, okrem roku, keď chceme vybrať koreň. Sušíme pri teplote 50 stupňov. Korene sa zbierajú na jar a na jeseň, kvety v období kvitnutia a listy nekôr. 

Úžitok : Osoží pri chorobách dýchcích i močových ústrojov, pri katare žalúdka a čriev. Zvonku slúži do kloktadiel a vodných výluhov na obklady pri kožných chorobách.

Použitie :  

  Pri zápaloch ústnej dutiny a hrdla na kloktanie : 2 čajové lyžičky drogy dať do 1/4 l vody, nechať prejsť varom a 1/2 hodiny odstáť. Denne vypiť 1 až 3 zohriate šálky, alebo kloktať.

  Výluh pri zápaloch : použite 25 gramov koreňa na 1 liter vody a pripravte odvar v možstve asi 750 ml. Odvar je možné ešte rozriediť.

Poznámka : Podzemné časti divokorastúcich rastlín je zakázane vykopávať, sú chránené.

 

Jahoda obyčajná( Fragaria vesca )
 
  Výskyt : rastie v ihličnatých a listnatých lesoch na slnečných miestach.

Kvitne : od mája do júna.

Zber : zbierame mladé listy v čase kvitnutia alebo koreň a zrelé plody.

Úžitok : čaj z listov napomáha látkovú premenu, osoží najmä nervóznym a málokrvným osobám, ináč aj pri kataroch žalúdka a čriev, pri chorobách močových ústrojov a hemoroidoch.

Použitie :

  Pri črevných poruchách a hnačkách : 2 čajové lyžičky drogy zaliať 1/4 litrom vriacej vody a 10 minút nechať vyluhovať. Piť 3 šálky denne.

Upozornenie : listy pestovaných druhov nezbierame.

 

Jastrabina lekárska (Galega officinalis)
 
Výskyt : Rastie na vlhkých miestach, popri potokoch, najmä na južných stráňach. 

Kvitne : od júla do augusta.

Zber : Zbierame vňať, a to kvitnúce, hojne olistené, 10-20 cm dlhé vŕšky byle, po prvom roku aj viac krát do roka. Sušíme pri teplote do 50 stupňov. Skladujeme dobre uzavretú a chránime pred svetlom a vlhkom. 

Úžitok : Osoží pri cukrovke. Upravuje tráviace procesy. Zvyšuje tvorbu mlieka a podporuje vývin prsníkov.

Použitie :  

  Odvar : 15 g rastliny na 500 ml vody.

Poznámka : Nezamieňať s príbuznými druhmi z čelade vikovitých. Niektoré z ních sú jedovaté. Kvitne od mája do septembra.

 

Koriander siaty (Coriandrum sativum)
 
Výskyt : pestovaný

Kvitne : od júna do júla.

Pestovanie : darí sa mu vo vápnitej pôde na slnečnej, pred vetrami chránenenj strane s vlhkým počasím. Rozmnožujeme ho semenami, ktoré vysievame priamo na pole do riadkov skoro z jari. Klíčia 2-3 týždne, vyžadujú hodne vlahy. Plody dozrievajú postupne koncom augusta

Zber : zbierame plody v období zrelosti, keď väčšina z ních dosstáva žltohnedú farbu. Zrána zrezávame celé byle, viažeme ich do snôpkov a plody necháme dozrieť. Potom ich vymlátime a sušíme pri teplote 35 stupňov.

Úžitok : upravuje trávenie, uvoľňuje nadmerné plyny v črevách, pôsobí proti črevným parazitom, povzbudzuje nervovú činnosť.

Požitie : 

Zápar : jednu čajovú lyžičku rozdrveného koriandra zalejeme 200 ml vriacej vody a necháme luhovať 1 hodinu. Po precedení odvaru užívame trikrát denne 180 ml pred jedlom.

 


Kostihoj lekársky ( Symphytum officinale )
 
Výskyt : rastie na vlhkých miestach, najmä na lúkach a poliach, pri cestách a plotoch, medzi krovím a na brehoch riek. 

Kvitne : od mája do augusta.

Zber : zbierame koreň, prípadne aj vňať alebo listy. Sušíme prirodzeným teplom. 

Úžitok : podporuje hojenie rán a vytváranie náhradných tkanív aj s kosťotvornými účinkami. Osoží aj pri chronických zápaloch dýchacích ciest, tuberkulóze, vredovej chorobe žalúdka a dvanástnika. 

Použitie :  

Macerát z koreňov: 2 čajové lyžičky nadrobno nakrájaných koreňov sa macerúju cez noc v 1/4 litri studenej vody, ráno sa trošku prihrejú a scedia. Pije sa po dúškoch. 

Čajová zmes : vrchovatú čajovú lyžičku čajovej zmesi zaparíme 1/4 litrom vriacej vody, necháme tri minúty lúhovať. Pijú sa tri až štyri šálky denne. 

Kašovité obklady : dobre vysušené korene jemne zomelieme. V šálke vriacej vody, do ktorej sme pridali niekoľko kvapiek jedlého oleja, rýchle vmiešame kašu, natrieme na ľanové plátno a ešte teplé priložíme na choré miesto a obviažeme. 

Úplný kúpeľ : 500g čerstvých alebo vysušených listov sa nechá stáť cez noc v 5 litroch studenej vody. Na druhý deň sa všetko zohreje na bod varu a tekutina sa prileje do vody vo vani. 

Sedací kúpeľ : ako úplný kúpeľ, no z 200g listov. 

Tinktúra : korene sa pokrájajú na drobno a voľne sa naložia do fľaše až pohrdlo, zalejú sa ražnou pálenkou alebo ovocným liehom a postavia sa na slnečné miesto alebo teplo. 

Masť : 4-6 koreňov jemne pokrájame a krátko zapražíme v 250 g čistej masti. Cez noc necháme postáť, nasledujúci deň prihrejeme, cez plátno precedíme a vylisujeme. Naplníme do malých nádob a uschováme v chladničke.

Víno : 2-5 koreňov pokrájame a dáme na 5-6 týždňov do 1 litra prírodného bieleho vína.

 


Levanduľa( Levandula officinalis)
 
Výskyt : suché a teplé svahy.

Kvitne : od júna do augusta.

Zber : zbierame neúplné rozvinuté kvety alebo vňať krátko pred kvitnutím. Sušíme rýchlo pri teplote 35 stupňov. Mladé lístočky a výhonky sa používajú čerstvé.

Pestovanie : Seja sa včas na jar do pareniska, priesady sa vysádzajú v máji alebo v júni v odstupe 30 až 40 centimetrov. Kríček ostáva na tom istom mieste šesť až osem rokov. Rastlina je vhodná do skalky.

Úžitok : pri nervovom vyčerpaní, bolestiach hlavy, poruchách trávenia. Má utišujúce účinky a uvoľňuje kŕče.

Použitie :  

Zápar : pri únave, najmä po prekonaní infekčných ochorení - 1 čajovú lyžičku drogy dať do 1/4 litra vody a pomaly nechať zovrieť. Ráno a na obed vypiť jednu šálku. 

Kúpeľ : 50g drogy nechať zovrieť s 1 litrom vody a 30 minút nechať luhovať. 

Tinktúra : pri bolestiach hlavy a depresii 5 ml dvakrát denne.

 

 

 

Ligurček lekársky (Levisticum officinale)
 
Výskyt : pestuje sa.

Kvitne : od júla do augusta.

Zber : zbierame podzemok s koreňmi, prípadne aj vňať, alebo len listy a plody. Sušíme pri teplote do 35 stupňov. Uschovávame dobre uzavreté a chránime pred svetlom, vlhkom a hmyzom.

Pestovanie : darí sa mu v hlbokej, dosť vlhkej a výživnej pôde na polozatienených miestach, najmä v hornatých oblastiach. Rozmnožujeme ho semenami alebo aj odrezkami podzemku. Semená klíčia dosť pomaly.

Úžitok : podporuje vylučovanie moču, osoží pri nadúvaní a tiež ako odtučňovací prostriedok. Napomáha látkovú premenu a zlepšuje činnosť srdca. Zvonku slúži na inhaláciu a do osviežujúceho kúpeľa najmä pri chorobnom potení.

Použitie :  

  V kuchyni : listy sa používajú ako korenina do polievok a omáčok. Zlepšuje chuť jedál a podporuje trávenie. Používa sa aj ako korenina do likérov.

  Pri žalúdočných ochorenioach : 2 čajové lyžičky drogy dáme do 1/4 litra vody a necháme zovrieť. Pijeme dve šálky denne.

Upozornenie : Pri dlhodobej manipulácii s koreňom vzniká pocit nevoľnosti, spojený so závratmi.

 

Lipa malolistá( Tilia cordata )
 
Výskyt : rastie v lesoch a hájoch, pri domoch a v alejach. 

Kvitne : od júna do júla.

Zber : zbierame kvet, na začiatku kvitnutia, nie neskôr, keď kvety odkvitajú.

Úžitok : pri chorobách z prechladnutia, pri zápaloch dýchacích ciest, horúčke. 

Použitie:  

  Zapar : čaj spôsobujúci potenie - 1-2 čajové lyžičky drogy zalejeme 1/4 litrom vriacej vody, 10 minút necháme spariť. Piť 2-3 šálky denne.

Upozornenie : nezamieňať s kvetmi príbuzných druhov, najmä lipy s chĺpkavými alebo lesklými listami. 

 

Lopúch väčší/menší/plstnatý (Arctium lappa/minus/tomentosum)
 
Výskyt : Rastie popri cestách a plotoch, riekach i potokoch, na rumoviskách, medzi krovím a pod. 

Kvitne : od júla do septembra.

Zber : Zbierame koreň, prípadne aj vňať alebo len listy a plody. Koreň zbierame v druhom roku života, na jar alebo jeseň, keď je šťavňatejší. Sušíme pri teplote 35 stupňov. 

Úžitok : Napomáha látkovú premenu. Osoží aj pri ekzémoch, poruchách trávenia a cukrovke. Prostriedok na čistenie krvi. Slúži aj na ošetrovanie vlasovej pokožky. Horúci odvar spôsobuje potenie a odstraňuje toxíny z tkanív cez pokožku.

Použitie :  

Na prečistenie krvi a na umývanie uhrovitej pokožky : 2 čajové lyžičky drogy dať variť do 1/2 litra vody a 5 hodín luhovať. Potom nechať zovrieť a 1 minutu povariť. Piť 3 šálky denne, na vonkajšie použitie na umývanie.

Poznámka : Staršie korene, ktorých prierez sa farbí rostokom jódu, sú nepoužietľné.

 

 

Ľubovník bodkovaný (Hypericum perforatum)
 
Výskyt : Rastie na suchých lúkach a pasienkach, na slnečných stráňach, medziach a okrajoch lesov. 

Kvitne : od mája do augusta.

Zber : Zbierame kvet alebo vňať t.j. kvitnúce vŕšky, ktoré odrezávame aj s bezchybnými časťami byle asi do 30 cm. Sušíme pri teplote 35 stupňov tak aby si zachovali farbu. Používať sa môže celá rastlina, najúčinnejšie sú však kvety. Čas zberu je júl až september. 

Úžitok : Osoží pri poruchách trávenia, pri chorobách pečene a žlčníka, pri zápaloch močových ciest. Používa sa aj pri depresiách, neurozách a nočnom pomočovaní. Na vonkajšie použitie slúži na hojenie rán a kožných vredov.

Použitie :  

  Pri depresiách : 2 čajové lyžičky drogy dať do 1/4 litra vody nechať zovrieť. Denne piť jednu šálku.

  Na vonkajšie použitie : sa používa v lekárni dostupný ľubovníkový olej.

  Čaj : 1 lyžica suchej rozdrobenej vňate krátko povarte v 1/4 l vody, denne pite po dúškoch 1-2 šálky. Po 4-6 týždňoch si urobte prestávku.

  Upokojujúci olej : Mladé, plne rozkvitnuté kvety zalejte olivovým olejom, nechajte postáť 1-14 dní. Nálev často premiešajte. Olej s krvavočerveným sfarbením prefiltrujte.

Poznámka : Dôležité je aby sme ho dobre rozlíšili od príbuzných druhov, ktoré nezbierame a ani sa nesmú v droge nachádzať.

 

 

 


Mäta pieporná( Mentha piperita )
 
Výskyt : pestovaná.

Kvitne : od júla do septembra.

Zber : zbierame vňať skôr ako začína kvitnúť. Sušíme pri teplote 35 stupňov.

Pestovanie : Sadia sa asi 5 až 10 centimetrov dlhé odnože od začiatku apríla až do polovice mája do vlhkej, na humus bohatej, piesčitej až hlinitej pôdy. Rozpätie riadkov je 40 centimetrov. Môže sa vysádzať aj od septembra do októbra. Najvhodnejší čas na zber je keď kvety vytvoria puky. Prvé rezanie sa robí v júli, druhé v septembri až začiatkom októbra.

Úžitok : pri ochoreniach žalúdka a čriev, ako aj pri poruchách pečene a žlčníka, zabraňuje zvracaniu, uvolňuje cievy, podporuje potenie. Je účinný liek proti kašľu a pľucnym ťažkostiam, používa sa pri liečbe nádchy. Znižuje horúčky.

Požitie :  

  Zápar : 1 plná čajová lyžička na 1/4 litra vody a 10 minút nechať spariť, používať pri žalúdočných kŕčoch, plynatosti a nevolnosti.

Upozornenie : mätový čaj nie je vhodný pre dojčatá pre vysoký obsah mentolu.

 

 

Materina dúška( Thymus serpyllum )
 
Výskyt : rastie na suchých a slnečných miestach, najmä na lúkach, stráňach a kopcoch. 

Kvitne : od apríla do septembra.

Zber : zbierame kvitnúcu vňať, sušíme pri teplote 35 st. Suší sa v malých zväzkoch. Zbiera sa od mája do júna.

Úžitok : pri chorobách dýchacích ciest, poruchách trávenia a zápaloch močových ciest. 

Použitie :  

  Zápar : 1 vrchovatá čajová lyžička sa zaparí 1/4 litrom vriacej vody, krátko sa vylúhuje. 

  Prísada do kúpeľa:200 g na úplný kúpeľ 

  Tinktúra : fľaša sa po hrdlo naplní kvetmi, tie sa zalejú ražným alebo ovocným liehom a nechajú sa 14 dní stáť na slnečnom mieste. 

  Olej : kvety sa voľne dajú do fľaše a zalejú sa za studena lisovaným olejom tak, že olej je dva prsty nad kvetmi. Necháme 14 dní stáť na slnečnom mieste. 

  Sirup : kvety a stonky sa naložia do pohára, prevrstvia sa cukrom a silne natlačia. Necháme tri týždne stáť na slnečnom mieste. Po scedení treba cukrom presýtené stonky a kvety opláchnuť vodou a vodu pridať do sirupu. Sirup sa pomaly zahusťuje na sporáku. Nesmie vrieť. Sirup nemá byť prihustý

   

  Medovka lekárska( Melissa officinalis )
   
  Výskyt : pestovaná.

Kvitne : od júna do augusta.

Zber : zbierame listy alebo vňať ešte skôr ako rastlina kvitne, viac krát do roka.

Pestovanie : Medovku pestujeme v mierne vlhkej piesčitej alebo piesčito-hlinitej pôde. Vysievame do pareniska od polovice marca. Vysádza sa od polovice mája alebo v septembri. Mladé rastliny sú citlivé na mráz. Odrezáva sa asi 40 centimetrová vňať. Prvý zber v prvom roku rastu sa robí od začiatku až od polovice júla, druhý koncom septembra či začiatkom októbra.

Úžitok : osoží pri vyčerpanosti spojenej s nespavosťou, pri poruchách trávenia. Povznáša náladu, upokojuje myseľ, podporuje pamäť, zvyšuje koncentráciu. Je účinná pri poruchách činnosti srdca, angíne pektoris, nervovej slabosti, bolestiach hlavy, tváre, zubov. Pomáha proti nespavosti. Pomáha pri bolestivej menštruácií a chudokrvnosti.

Požitie :

Zápar : 2 plné čajové lyžička na 1/4 litra vody a 10 minút nechať spariť, používať pri žalúdočnej neuróze,črevných a srdcových ochoreniach.

Odvar : používať pri depresiach, nervovom vyčerpaní, zlom trávení.

Vlhký obklad : na utíšenie bolestivých opuchov použite gázu namočenú do odvaru. Je vhodný aj pri zdurených lymfatických uzlinách a vredových ochoreniach.

Účinný čaj : 8 lyžičiek zalejte 2 pohármi vriacej vody a nechajte odstáť v zakrytej nádobe. Pite počas dňa.

 

Myší chvost ( rebríček)( Achillea millefolium )
 
Výskyt : rastie na suchých lúkach, lesných poľanách, popri cestách. 

Kvitne : od júna do novembra.

Zber : zbierame nedrevnatú časť vňate alebo len kvetné úbory na začiatku kvitnutia, prípadne aj mladé prízemné listy. 

Úžitok : podporuje trávenie, priaznivo ovplyvňuje nervovú činnosť. Osoží pri chorobách žálúdka a čriev, žlčníka a pečene. Osvedčuje sa pri hemoroidoch. Upravuje krvotvorbu. 

Požitie :  

  Zápar : 1 vrchovatá čajová lyžička na 1/4 litra vody a nechá sa krátko vylúhovať 

  Masť : 90 g masla alebo bravčovej masti sa silne rozohreje, pridá sa doň 15g čerstvých nadrobno narezaných kvetov rebríčka a 15 g nadrobno narezaných malinových listov, krátko sa popraží. Nasledujúci deň sa mierne prihreje, vylisuje cez ľanovú šatku a naplní do fliaš. Skladujeme v chladničke. 

  Tinktúra : fľaša sa po hrdlo naplní kvetmi, tie sa zalejú ražným alebo ovocným liehom a nechajú sa 14 dní stáť na slnečnom mieste 

  Sedací kúpeľ : 100g rebríčka sa nechá stáť cez noc studenej vody. Na druhý deň sa všetko zohreje na bod varu a tekutina sa prileje do kúpeľa. 

  Na povzbudenie trávenia a pri ochoreniach pečene a žlčníka : 2 čajové lyžičky drogy zalejeme 1/4 litrom vody a necháme 15 spariť. Piť 2-3 šálky denne. Tento čaj je vhodný aj na vymývanie rán. 

Upozornenie : rastlina je vnútorne vo väčších dávkach jedovatá. 

 

Nechtík lekársky( calendula officianalis )
 
Výskyt : pestuje sa.

Kvitne : od apríla do septembra.

Zber : zbierame celé plnokveté úbory, alebo len lupienky.

Úžitok : pri chorobách žlčníka a pečene, hojenie rán, zbavuje telo toxínov, plesne nôch, spôsobuje potenie, upravuje menštruáciu.

 

  Zápar : 1 vrchovatá čajová lyžička sa zaparí 1/4 litrom vriacej vody, krátko sa vylúhuje.

  Liečvý čaj :2 lyžičky suchých kvetov zalejte 2 pohármi horúcej vody.

  Sedací kúpeľ:100 g sušenej byliny alebo 4 hrste čerstvej byliny.

  Tinktúra : 1 plná hrsť kvetov na 1liter vinovice. Nechajte postáť 4 týždne.

  Masť : 500 g bravčovej masti sa rozohreje ako na vyprážanie rezňa, pridá sa doň 4 plné hrste čerstvých nadrobno narezaných kvetov a krátko sa popraží. Nasledujúci deň sa mierne prihreje, vylisuje cez ľanovú šatku a naplní do fliaš. Skladujeme v chladničke.

   

  Nevädza poľná (Cyanus segetum)
   
  Výskyt : Poľná burina. Rastie hojne najmä v oziminách, ale aj hrachu, okopaninách a krmovinách. 

Kvitne : od júna do júla.

Zber : Zbierame celé sýtomodré hlavičky bez stopiek alebo len z úborov vytrhávane lupienky. Sušíme pri 35 stopňoch a to hneď a rýchlo. 

Úžitok : Možno ju pridať do čajovín napomáhajúcich látkovú premenu. Zvonku slúži na omývanie hnisavých rán.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Oman pravý (Inula helenium)
 
Výskyt : rastie pri potokoch, vo vlhkých priekopách, medzi krovím.

Kvitne : od júla do augusta.

Zber : zbierame koreň, prípadne list. Koreň vyberáme opatrne zo zeme v jeseni, pričom niektoré kúsky môžeme oddeliť a hneď vysadiť. Listy odrezávame, dokiaľ rastlina nekvitne.

Pestovanie : darí sa mu v hlboko zoranej, dobre vyhnojenej, dostatočne vlhkej pôde. Rozmnožujeme ho semenami alebo odrezkami podzemka. Porast sám dusí burinu. Kvetné vŕšky odrezávame, aby sa korene mohli lepšie rozrásť.

Úžitok : osoží pri chorobách dýchacích ústrojov ako prostriedok na uvolnenie hlienu a pri chonickom a čiernom kašli, pri poruchách trávenia, pri chorobách látkovej premeny, reguluje nepravidelnú a bolestivú menštruáciu. Účinkuje tiež močopudne. Odvar koreňa s vínom možno použiť pri ochoreniach srdca a pri prechladnutí.

Požitie :  

  Zápar : štyri čajové lyžičky drogy zalejeme 400 ml vriacej vody a necháme vyluhovať 30 minút. Po precedení výluh používame trikrát denne 120 ml 15 minút pred jedlom.

  Pri kašli a zahlienení : jednu čajovú lyžičku drogy zalaiť 1/4 litrom vriacej vody a nechať 5 minút spariť. Piť 2-4 krát denne jednu šálku, sladiť medom.

   

  Ostružina krovitá( Rubus fruticosus )
   
  Výskyt : rastie v lesoch, medzi krovím, pri plotoch.

Kvitne : od júna do júla.

Zber : zbierame mladé svieže listy, keď rastlina kvitne, a zrelé čierne plody.

Úžitok : listy osožia pri poruchách tráviaceho traktu, plody pôsobia močopudne a priaznivo pôsobia na činnosť srdca, pri zápaloch ustnej dutiny a nosohltanu, pri hnačke.

Použitie :

  Zápar : 2 vrchovaté čajová lyžička sa zaparí 1/4 litrom vriacej vody, a 15 minút sa vylúhuje.

   

   

   

  Pagaštan konský( Aesculus hippocastanum )
   
  Výskyt : rastie pri cestách, v parkoch, alejách.

Kvitne : od mája do júna.

Zber : Zbierame kvety, semená, listy, prípadne aj kôru. Kvety zbierame ručne jednotlive hneď ako rozkvitnú. Semená zbierame celkom zrelé, keď spadnú zo stromu.

Úžitok : Vnútorne aj zvonku osoží pri hemoroidoch, kŕčových žilách, pri zápaloch žíl a priaznivo ovplyvňuje krvný obeh. Extrakt z gaštanov znižuje hladinu cholesterolu. Trieslovina a saponín ovplyvňujú zužovanie ciev a povzbudzujú látkovú výmenu a prekrvovanie.

Použitie :

  Kúpeľ : Posekáme kilo gaštanou a varíme štvrť hodinu v štyroch vody. Potom odvar precedíme a nalejeme do vody na kúpanie.

   

  Palina pravá( Artemisia absinthium )
   
  Výskyt : teplejšie oblasti na skalnatých stráňach. 

Kvitne : od júla do septembra.

Zber : zbierame vrcholky vňate a mladé spodné lístky v čase pred kvitnutím alebo na začiatku kvitnutia. Kvitnúce byliny zbierame od júla do septembra.

Úžitok : pri nechutenstve, upravuje činnosť tráviaceho traktu, poruchách pečene, žlčníka a proti črevným parazitom. 

Použitie : 

  Na povzbudenie chuti do jedla a pri zažívacích poruchách - 1 čajovú lyžičku drogy zaliať 1/4 litra vody a 10 minút nechať spariť, piť denne 3 šálky po je jedle. 

Upozornenie : rastlina je vnútorne vo väčších dávkach, ako aj pri dlhšom užívaní, jedovatá. Nebezpečná pre ťarchavé ženy. 

 

 


Pamajorán obyčajný( Origanum vulgare )
 
Výskyt : rastie hojne na slnečných stáňach, medzi krovím a vo svetlých lesoch. 

Kvitne : od júna do augusta.

Zber : zbierame kvitnúcu vňať alebo len kvetné vŕšky. Sušíme riedko rozložené alebo vo zväzkoch pri teplote 35. 

Úžitok :obsahuje silice, triesloviny a horčíny. Pomáha pri chorobách dýchacích orgánov, pri suchom kašli a vykašliavaní. Ukľudňuje nervy pri podráždenosti. Pár kvapiek silice na vankúši navodí príjemný spánok. Napomáha látkovú premenu. 

Požitie : 

  Pri kašli, nechutenstve a hnačke - 1 polievkovú lyžicu drogy zaliať 1/4 litrom vody a 10 minút nechať spariť. Piť 2 krát denne jednu šálku. 

   

   

   

  Pastierska kapsička( Capsella bursa pastoris )
   
  Výskyt : ako burina rastie hocikde 

Kvitne : od marca do októbra.

Zber : zbierame kvitnúcu vňať podľa možnosti bez plodov. 

Úžitok : pri ženských chorobách, pri krvácaní z hemoroidov, pri chrastách, ekzémoch. 

Použitie :

  Čajová zmes :vrchovatú čajovú lyžičku čajovej zmesi zaparíme 1/4 litrom vriacej vody. 

  Tinktúra : čerstvé byliny, listy a stonky sa nadrobno pokrájajú a zalejú sa 40% ražným alebo ovocným liehom a celé sa to nechá stáť 14 dní na slnečnom alebo teplom mieste.

Upozornenie : rastlina je vútorne vo väčších dávkach jedovatá. Kusy napadnuté plesňov, ktorá spôsobuje biely povlak, nezbierame. 

 

 

 

 


Pľúcnik lekársky( Pulmonaria officinalis )
 
Výskyt : rastie v lesoch a húštinách na zatienených a vlhkých miestach. Obľubuje vápenitú pôdu. 

Kvitne : od marca do mája.

Zber : zbierame kvitnúcu vňať alebo len bieloškvrnité prízemné lístky. Sušíme pri teplote do 40 stupňov. 

Úžitok : osoží pri chorobách dýchacích orgánov, pri hemoroidoch, zvonku na hojenie rán. 

Použitie :  

  Pri kašli, zachrípnutí a bolesti v hrdle - 2 čajové lyžičky drogy zaliať 1/4 litrom vriacej vody a 10 minút nechať spariť. Piť 3 x denne jednu šálku

Upozornenie : nezamieňať s príbuznými druhmi napr. ostreň, smohla a iné, ktoré nemajú bieloškvrnité listy.

 

 

 

 

Podbeľ liečivý (Tussilago farfara)
 
Výskyt : Rastie hojne na vlhkej, najmä hlinitej, zväčša voľnej pôde, ale i na poliach, v prikopách a inde. 

Kvitne : od marca do mája.

Zber : Zbierame listy a kvetné úbory hneď ako sa rozvinú. Sušíme riedko rozložené pri teplote 35 stupňov. Schnú pomaly. 

Úžitok : Osoží pri chorobách dýchacích ústrojov, napomáha látkovú premenu. Čerstvé listy dávame zvonku na obklady pri opuchlinách a svalových i nervových bolestiach.

Použitie :  

  Čaj proti kašlu : 2 čajové lyžičky drogy zaliať 1/4 litra vriacej vody, 10 minút nechať spariť. Piť 3 šálky denne, sladiť medom.

  Obklady : čerstvé listy sa pomliaždia na kašu a prikladajú sa.

  Inhalácia : jednu vrchovatú polievkovú lyžicu kvetov a listov zaparíme a paru vdychujeme pod uterákom.

  Kúpele na nohy : Dve plné hrste listov zaparíme zodpovedajúcim množstvom vody, krátko vyluhujeme. Kúpeľ trvá 20 minút.

Poznámka : Nezamieňať s deväťsilom, ktorý sa často nesprávne pokladá za lopúch.

 

Podbeľ liečivý (Tussilago farfara)
 
Výskyt : Rastie hojne na vlhkej, najmä hlinitej, zväčša voľnej pôde, ale i na poliach, v prikopách a inde. 

Kvitne : od marca do mája.

Zber : Zbierame listy a kvetné úbory hneď ako sa rozvinú. Sušíme riedko rozložené pri teplote 35 stupňov. Schnú pomaly. 

Úžitok : Osoží pri chorobách dýchacích ústrojov, napomáha látkovú premenu. Čerstvé listy dávame zvonku na obklady pri opuchlinách a svalových i nervových bolestiach.

Použitie :  

  Čaj proti kašlu : 2 čajové lyžičky drogy zaliať 1/4 litra vriacej vody, 10 minút nechať spariť. Piť 3 šálky denne, sladiť medom.

  Obklady : čerstvé listy sa pomliaždia na kašu a prikladajú sa.

  Inhalácia : jednu vrchovatú polievkovú lyžicu kvetov a listov zaparíme a paru vdychujeme pod uterákom.

  Kúpele na nohy : Dve plné hrste listov zaparíme zodpovedajúcim množstvom vody, krátko vyluhujeme. Kúpeľ trvá 20 minút.

Poznámka : Nezamieňať s deväťsilom, ktorý sa často nesprávne pokladá za lopúch.

 

Praslička roľná (Equisetum arvense)
 
Výskyt : Rastie na poliach, na vlhkých lúkach, niekdy aj pri cestách, a na voľnej pôde ako burina. 

Zber : Zbierame vňať, a to len rozkonárené(listnaté) zelené byle. Nevytrhávame ich, ale odrezávame a sušíme pozorne pri teplote 40 stupňov v tenkých vrstvách bez obracania, aby sa nepolámali a zachovali si pôvodnu farbu. 

Úžitok : Osoží pri chorobách močových ústrojov, tuberkolóze, zvápenatení tepien, hemoroidoch a pri ženských chorobách. Odvar sa zvonku používa na preplachovanie nosovej dutiny pri nádche a na omývanie alebo obklady pri kožných chorobách. Pri zápale ďasien a mandlí ju môžeme použiť ako účinné kloktadlo. V domácnosti sa hodí na čistenie kuchynského riadu a nefarbeného nábytku.

Použitie :  

  Zápar : 1 vrchovatá čajová lyžička na 1/4 litra vody. Nechá sa zapariť.

  Parný obklad : plné 4 hrste prasličky sa dajú na sito a zavesia nad vriacu vodu. Keď je bylina horúca a mäkká, zabalíme ju do ľanového plátna a priložíme na choré miesto.

  Na zle hojace sa rany : 50 g prasličky roľnej zalejte studenou vodou, nechajte postáť 24 hodín a máte ozdravný kúpeľ.

  Na kloktanie a výplachy pri krvácaní nosa : 1 lyžicu vňate varte 30 minút v šálke vody.

Poznámka : Rastlina je vo väčších dávkach jedovatá! Nezamieňať s príbuznými jedovatými druhmi. Ľahko ju môžeme zameniť s jedovatou prasličkou močiarnou.

 


Púpava lekárska( Taraxacum officinale )
 
Výskyt : rastie ako burina v záhradách, na dvoroch, poliach a pod. 

Kvitne : od apríla do októbra.

Zber : zbierame celú rastlinu, teda koreň, vňať, listy a kvety. Sušíme pri teplote 50 stupňov. 

Úžitok : podporuje trávenie, čistí žalúdok, osoží pri chorobách pečene a žlčníka, pri cukrovke, hemoroidoch. Pomáha pri reume, dne a kĺbových ťažkostiach. Púpavový čaj vynikajúco prečisťuje organizmus.

Požitie :  

  Macerát : 1 vrchovatá čajová lyžička koreňov sa dá na noc do 1/4 litra studenej vody, na druhý deň sa zohreje na bod varu a scedí. 

  Sirup : 4 hrste púpavy dáme do 1 litra studenej vody a necháme pomaly zovrieť. Keď tekutina vskypí , odtiahneme z platne a necháme celú noc stáť. Pridáme 1 kg cukru a polku na plátky nakrájaného citrónu. Hrniec postavíme bez pokrievky na sporák a pri miernom ohni zahusťujeme.

Upozornenie : vysávanie mliečnej šťavy môže vyvolať nepríjemné stavy najmä u detí.

 

 

 

   


Puškvorec obyčajný(Acorus calamus)
 
Výskyt : rastie v tichých vodách, močiaroch a vlhkých priekopách, na tienistých brehoch rybníkov a potokov.

Kvitne : od júna do júla.

Zber : zbierame podzemok(spravidla na jeseň). Vytrhávame ho hákmi alebo špeciálnymi vidlicami, dôkladne očistíme a umyjeme a potom podľa potreby lúpaný alebo nelúpany pozorne sušíme pri teplote do 35 stupňov.

Pestovanie : pestujeme ho na miestach výskytu vegetatívne : rozmnožuje sa odrezkami podzemka, ktoré zastrčíme do zeme pri zbere.

Úžitok : povzbudzuje a reguluje trávenie, napomáha látkovú premenu. osoží aj pri nadúvaní, poruchách žlčníka, pečene. Zvonku sa používa na výplachy ústnej dutiny a na prípravu osviežujúcich kúpeľov, posilňujúcich najmä slabé deti. Prežúvanie koreňa pomáha fajčiarom zbaviť sa ich zlozvyku a výrazne posilňuje pľúca.

Použitie :  

  Pri nechutenstve, žalúdočných neurózach a črevných ťažkostiach: 2 čajové lyžičky puškvorcového  podzemku zaliať 1/4 l vriacej vody a 15 minút nechať spariť. 2-krát denne vypiť 1 šálku vlažného čaju.

  Macerácia : čaj sa pripravuje maceráciou za studena. Zarovnaná kávová lyžička puškvorca sa dá cez noc do 1/4 litra vody. ráno sa trošku prihreje a scedí. Pred použitím sa tento macerát prihrieva vo vodnom kúpeli.

  Úplný kúpeľ : asi 200g podzemku sa dá do 5 litrov studenej vody. Na druhý deň sa prihreje na bod varu, vyluhuje sa a pridá do vody na kúpanie.

Upozornenie : čerstvý podzemok spôsobuje vracanie. Neodporúča sa úžívať dlhodobo.

 

 

 


Rebarbora dlanitá (Rheum palmatum)
 
Výskyt : pestuje sa.

Kvitne : od júla do augusta.

Zber : Zbierame podzemok alebo hrubší koreň, spravidla v jeseni pred dozretím semien. Sušíme porezaný na drobné kúsky asi 10 cm dlhé, pri teplote do 50 stupňov tak, aby mal na lome žltočervenú farbu, potom ich zaobľujeme. Uchovávame dobre uzavretý a chránime pred svetlom a vlhkom

Pestovanie : pestujeme ho v hlbokej vápnitej, primerane vlhkej záhradníckej pôde, obrobenej až do polmetrovej hĺbky a dostatočne pohnojenej, v slabo zatienenej polohe chránenej pred vetrom. Rozmnožujeme semenami alebo delením trsov. Semená vysievame sspravidla na jar do debničiek alebo pareniska, prikryjeme hlinou a udržujeme vždy vlhké a v tieni. Keď vyrastú prvé lístky, rastlinu presadíme.

Úžitok : upravuje trávenie, osoží aj pri žalúdočných a črevných kataroch.

Upozornenie : Obsah jedovatej kyseliny šťavelovej môže pri častejšom užívaní poškodiť organizmus. Neradno užívať pri chorobách močových ústrojov.

 

Repík lekársky( Agrimonia eupatoria )
 
Výskyt : rastie na suchých miestach v hájoch a lesoch, na rúbaniskách, čistinách a lúkach. 

Kvitne : od júna do augusta.

Zber : zbierame kvitnúcu vňať. Sušíme pri teplote 35 stupňov. 

Úžitok: protizápalovo účinkujúca droga, osoží pri poruchách pečene a žlčníka, pri zápaloch krku a hrtanu, na hojenie rán. 

Použitie :  

  Zápar : 1 čajová lyžička na 1/4 litra vody, zaparí sa a nechá krátko vyluhovať. 

  Masť : 2 plné hrste nadrobno pokrájaných listov, stoniek a kvetov na 250 g masti. 

  Čajová zmes proti chorobám pečene : repík, lipkavec obyčajný a lipkavec marinkový sa zmiešajú v rovnakom pomere. 1 vrchovatá čajová lyžička na 1/4 litra vody sa zaparí a nechá sa krátko vyluhovať.

Upozornenie : nezamieňať s druhmi vzrastom podobnými repíku, najmä s divozelom čiernym. 

 

Ríbezľa čierna( Ribes nigrum )
 
Výskyt : pestuje sa.

Kvitne : od apríla do mája.

Zber : zbierame mladé svieže listy a plody.

Úžitok : pri zápaloch močových ciest, pri chorobách z prechladnutia, pri čiernom kašli. Šťava zvyšuje pružnosť ciev a odolnosť organizmu voči prechladnutiu. Má proti rakovinové účinky.

 

 

 

 


 


 
Rozmarín lekársky( Rosmarinus offcinalis )
 
Výskyt : pestuje sa.

Zber : zbierame listy prípadne aj zelené nedrevnaté výhonky.

Úžitok : podporuje trávenie, zvyšuje vylučovanie moču, povzbudzuje nervovú sústavu, osoží proti nadúvaniu a pri zníženom tlaku, stimuluje srdce a krvný obeh.

Použitie :

  Odvar : horúci sa používa pri prechladnutí, chrípke, reumatických bolestiach a zlom trávení.

  Obklad : zloženú gázu namočíme do horúceho odvaru a aplikujeme na vyvrtnutia.

Poznámka : Rastlina je vnútorne vo väčších dávkach jedovatá.

 

 

 

Rumanček pravý( Matricaria chamomilla )
 
Výskyt : rastie na poliach a rumoviskách, pri cestách a plotoch. 

Kvitne : od mája do septembra.

Zber : zbierame kvet a to celé, práve rozvité úbory s krátkou stonkou. Sušíme pri teplote 35 stupňov.

Úžitok : pri kŕčoch a bolestiach brucha, pri vetroch, pri bolestivých ranách a bolesti zubov. Je vinikajúci prostriedok pri zápaloch. Zázračne účinný je aj pri reume, seknutí v krížoch, ťažkosziach v tehotenstve a črevných ochoreniach. Jeho silu si môžete otestovať pri nádche, zápale čelových dutín, očných spojiviek, kožných nádoroch, vredoch a ťažko hojacích sa vyrážkach. Pôsobí upokojúco.

Použitie: 

Zápar : 1 vrchovatá lyžička na 1/4 litra vody sa zaparí a nechá sa krátko vylúhovať

Na výplachy : 1 lyžicu rumančeka použite na 1/2 l vody.

Na čaj : 10 lyžičiek kvetov zalejte 2 pohármi studenej vody vody a nechjte vyluhovať.

Kúpeľ : 4 hrste na kúpeľ vo vani sa zaparia a nechajú vylúhovať.

Pary : 1 vrchovatú polievkovú lyžičku zaparíme v 1 litri vody a pod uterákom vdychujeme pary.

Olej : flaštičku naplníme až po hrdlo na slnku natrhanými rumančekovými úbormi a zalejeme za studena vylisovaným olivovým olejom. Dobre uzatvorenú postavíme na 14 dní na slnečné miesto.

Masť : 250 g masti rozohrejeme ako na pečenie rezňa a pridáme 2 hrste čerstvých úborov, necháme speniť, dobre pomiešame, zakryjeme a odstavíme na noc na chladné miesto. Na druhá deň prihrejeme a prelisujeme cez ľanové plátno.

 

Ruža šípová (Rosa canina)
 
Výskyt : Rastie v hájoch i na stráňach, medzi krovím, pri cestách a plotoch. 

Kvitne : od júna do júla.

Zber : Zbierame zrelé tvrdé šípky. Sušíme prirodzeným teplom, dosušujeme v miestnosti pri teplote do 35 stupňov. Neodporúča sa skladovať dlhšie ako jeden rok. 

Úžitok : Zdroj mnohých vitamínov. Osoží pri chorobách močových orgánov, pri močových a obličkových kameňoch. Pôsobí prečisťujúco a protizápalovo.

Použitie :  

  Pri nachladnutí : 2 čajové lyžičky šípok dať do 1/4 litra vody a 10 minút variť.

   

  Saturejka záhradná(Satureja hortensis)
   
  Výskyt : pestuje sa.

Kvitne : od júna do septembra.

Zber : zbierame kvitnúcu vňať, a to nie príliž nízko aby rastlina mohla ešte vyrásť. Sušime pri teplote do 35 stupňov.

Pestovanie : pestuje sa v kyprej živnej záhradnej pôde v teplej polohe.

Úžitok : používa sa na podporu trávenia, pri plynatosti, hnačke, akútnych zápaloch žalúdka a čriev.

Použitie :  

V kuchyni : obľúbená korenina do strukovinových jedál, zeleninových prívarkov, pričom sa zmierňuje nadúvajúci účinok strukovín. 

Čaj proti zažívacím poruchám : 2 lyžičky saturejkovej drogy zalejeme 1/4 litrom vody a 10 minút necháme spariť. Pijeme 2-3 šálkydenne.

 

Skorocel kopijovitý( Plantago lanceolata )
 
Výskyt : rastie ako burina na lúkach a poliach. 

Kvitne : od mája do septembra.

Zber : zbierame listy v čase, keď rastlina kvitne. Sušíme pri teplote 40 stupňov. 

Úžitok : ochorenie dýchacích ústrojov, pri katare žalúdka a čriev, na hojenie rán, bodnutí hmyzu. 

Použitie:  

  Zápar : 1 vrchovatá čajová lyžička na 1/4 litra vody sa zaparí a krátko vylúhuje.

  Obklady : listy sa na doske rozvaľkajú na kašu a priložia.

  Sirup : 4 plné hrste listov sa zomelú na mäsovom mlynčeku. K hmote pridáme trochu vody, 300 g cukru a 250 g medu. Za stáleho miešania na slabom plameni povaríme, až vnikne hustnúca kvapalina, tú ešte horúcu nalejeme do fliaš.

   

  Šalvia lekárska( Salvia officinalis )
   
  Výskyt : na suchých svahoch, darí sa jej v suchšej vápnitej pôde. 

Kvitne : od júna do júla.

Zber : zbierame listy a vňať ešte skôr než rastlina kvitne, viac krát do roka. 

Úžitok : osoží pri kašli, poruchách trávenia, čistí krv, vhodná ako korenina do polievok a jedál. Lieči zápal ústnej dutiny, hltana a krku.

Použitie :  

  Zápar : 1 čajová lyžička na 1/4 litra vody. Zaparí sa a krátko vylúhuje.

  Ocot : kvetmi naplníme fľašu až po hrdlo, zalejem octom a dáme na 14 dní na slnečné a teplé miesto 

  Sedací kúpeľ : 4 plne hrste listov dáme na noc do studenej vody. Na druhý deň privedieme do varu a pridáme do kúpeľa.

   

   

   

   

   


  Trnka obyčajná (Prunus spinosa)
   
  Výskyt : Rastie na slnečných krovinatých stráňach a rúbaniskách, pri cestách a na skalných miestach. 

Kvitne : od apríla do mája.

Zber : Zbierame kvet alebo listy a plody. Úplne rozvité kvety odtŕhame ručne a sušíme prirodzeným teplom, aby si zachovali bielu farbu. Plody zbierame celkom zrelé v jeseni pred mrazom ( na jedenie sú však súce len po prvých mrazoch ). Sušíme ich umelým teplom do 40 stupňov. 

Úžitok : Odvar z kvetu osoží pri zápche a tvrdej stolici. Plody sú sťahujúcim prostriedkom proti hnačke a zvonka ako kloktadlo. V surovom stave sa spracuvávajú na ovocné vína, extrakty a lekváre. Kvet, listy a aj plody pôsobia pri chorobách močových orgánov a napomáhajú látkovú premenu.

Použitie :  

  Odvar : Uvarte lyžicu usušených listou s vodou na porciu jednej šálky. Nezakryté nechajte päť až desať minút vyluhovať, prelejte cez sitko a vypite.

Poznámka : Rastlina vo väčších dávkach môže spôsobiť otravu.

 

 

Valeriána lekárska (Valeriana officinalis)
 
Výskyt : Rastie na vlhkých lúkach, na okrajoch lesov, v kroví a prikopách. 

Kvitne : od mája do septembra.

Zber : Zbierame podzemok s koreňmi od jesene do jari. Očistíme ich, rýchle ale dobre umyjeme v tečúcej vode a zavesené na motúze sušíme pri teplote 35 stupňov. 

Úžitok : Osoží pri neurotických stavoch podráždenia, nespavosti ako aj pri žalúdočných neurózach a črevných poruchách. Znižuje krvný tlak.

Použitie :  

  Pri nespavosti : 2 čajové lyžičky drogy dať do studenej vody, nechať zovrieťa 10-12 hodín luhovať. Piť 2-3 krát denne jednu šálku.

  Macerácia : 2 lyžičky posekaného koreňa namočte do šálky zo studenou vodou na 8 až 10 hodín. Užívajte ako upokojujúci nápoj pri rozrušení a nespavosti.

Poznámka : Valeriánu neužívajte bez prestávky dlhšia ako 2-3 týždne.

 

Veronika lekárska( Veronica officinalis )
 
Výskyt : rastie v hornatých krajoch na výslní lesov, na trávnatých stráňach, suchých lúkach, medzi krovím a pod.

Kvitne : od júna do augusta.

Zber : zbierame kvitnúcu vňať.

Úžitok : osoží pri chorobách dýchacích ústrojov, zápale močových ciest, poruchách trávenia, povzbudzuje chuť do jedla, podporuje potenie, zvyšuje vylučovanie hlienu a moču, napomáha látkovú premenu.

Požitie :

  Zápar : 2 plné čajová lyžička na 1/4 litra vody a 10 minút nechať spariť, používať pri zažívacích poruchách, hnačkách, kašli a nachladení, ale aj ako kloktadlo pri zápaloch ústnej dutiny a hrdla.

   

  Zemežlč menší( Centaurium minus )
   
  Výskyt : rastie na slnečných stráňach, rúbaniskách a lúkach.

Kvitne : od júna do septembra.

Zber : zbierame mladú zelenú kvitnúcu vňať.

Úžitok : osoží pri poruchách trávenia, pri katare žalúdka a čriev, črevným parazitom, malokrvnosti.

Požitie :

  Zápar : 1 plnú čajovú lyžičku na 1/4 studenej litra vody a nechať luhovať 6 až 10 hodín. Jednu zohriatu šálku piť pred obedom. Pomáha pri plynatosti a nedostatočnej tvorbe žalúdočných štiav.

   

   

   

   

   

   

   

  Žihľava dvojdomá (Urtica dioica)
   
  Výskyt :rastie pri plotoch, na rumoviskách, medzi krovím.

Kvitne : od júna do septembra.

Zber : zbierame vňať alebo len listy, a to aj viac ráz do roka. Sušíme pri teplote 60 stupňov. Zbierame už prvé výhonky, listy však možno zbierať až do októbra.

Úžitok : pri chorobách dýchacích orgánov, pri katare žalúdka a čriev, podporuje tvorbu červených krviniek. Prečisťuje krv a lieči zápaly močových ciest, reumu svalov a kĺbov, poruchy látkovej premeny, ochorenia žlčníka, pečene, hemoroidy, zápchu, žalúdočné problémy i vypadávanie vlasov. Čaj slúži na prečistenie organizmu.

Použitie :

  Proti vypadávaniu vlasov :100 g jemne nasekaných listov žihlavy zalejte 1/2 l vody a 1/2 l octu, varte pol hodiny. Odvarom si umývajte vlasy pred spaním.

  Pri dne a reume :3 lyžičky suchej vňate zalejte 2 pohármi vriacej vody, nechjte 10 minút postáť a pite po dúškoch.

 

 

 

Komentáre

Pridať komentár

Prehľad komentárov

Žihľava dvojdomá (Urtica dioica)

(Katka, 19. 12. 2012 18:48)

Výskyt :rastie pri plotoch, na rumoviskách, medzi krovím.

Kvitne : od júna do septembra.

Zber : zbierame vňať alebo len listy, a to aj viac ráz do roka. Sušíme pri teplote 60 stupňov. Zbierame už prvé výhonky, listy však možno zbierať až do októbra.

Úžitok : pri chorobách dýchacích orgánov, pri katare žalúdka a čriev, podporuje tvorbu červených krviniek. Prečisťuje krv a lieči zápaly močových ciest, reumu svalov a kĺbov, poruchy látkovej premeny, ochorenia žlčníka, pečene, hemoroidy, zápchu, žalúdočné problémy i vypadávanie vlasov. Čaj slúži na prečistenie organizmu.

Použitie :

Proti vypadávaniu vlasov :100 g jemne nasekaných listov žihlavy zalejte 1/2 l vody a 1/2 l octu, varte pol hodiny. Odvarom si umývajte vlasy pred spaním.

Pri dne a reume :3 lyžičky suchej vňate zalejte 2 pohármi vriacej vody, nechjte 10 minút postáť a pite po dúškoch.

neviem či to pomôže

(Sento, 22. 4. 2012 12:27)

Neviem či ti to pomôže ale prasličku roľnú mama vždy zbiera na našom poli, ktorá vždy keď zasadíme zemiaky alebo iné plodiny tam začne ako "burina" rásť....ak chceš tak si natrhaj prasličku rovno z polí, kde sa pestujú plodiny ako zemiaky...malo by to byť ono :)

Alchemilka obyčajná(Alchemilka xanthochlora )

(Katka, 19. 12. 2012 18:18)

Výskyt : rastie zväčšia na vlhkých lúkach a pasienkoch, popri potokoch od nížin až po horské oblasti.

Kvitne : od mája do septembra.

Zber : zbierame kvitnúcu vňať alebo len prízemné lístky. Sušíme prirodzeným teplom.

Úžitok : osoží pri hnačke a ženských chorobách, urýchľuje hojenie rán, kožných vredov, ekzémov a vyrážok. Posilňuje maternicu a tým uľahčuje pôrod. Odstraňuje tiež slabosť svalov a končatín. Najčastejšie sa používa v kombinácii s kapsičkou pastierskou a rebríčkom.

Požitie :

Zápar : 1 plná čajová lyžička na 1/4 litra vody.

Obklady : Zodpovedajúce množstvo čerstvých bylín sa krátko premyje, valčekom na cesto sa dobre rozmliaždia a prikladá

Marecát : na jeden úplný kúpeľ sa použije 200g vysušených alebo dvojnásobné množstvo čerstvých bylín, dajú sa na noc do vedra so studenou vodou, na druhý deň sa zohreje a maceráciou získaná kvapalina sa prileje do kúpeľa.

prosim pomozte amaterovi

(MARA, 18. 7. 2011 10:50)

Tak presne takyto prehlad liecivych byliniek sa mi paci, kde rovno vidim obrazok a vedla popis, a nemusim sa nikde preklikavat.
Zacala som si susit niektore bylinky,..a neviem ako presne rozlisit praslicku rolnu od jej dvoch vraj az jedovatych sestier praslicky mociarnej a lesnej...lebo tie ktore som nasla po ususeni vyzeraju vsetky inac ale na obrazku sa mi zdaju vsetky rovnake no a miesto kde som ich nasla je tiez otazne..totiz je to sice pole ale hned pri lese a po krajoch lesa je dost vlhko a zemina je tam az machovita a kadejake ine riasy..a to tu mam na okoli vsade tak alebo pole alebo les alebo nejaky lesny potocik, zijem v podobnej klime ako je v Tatrach ale mimo Slovenska